Előre be nem jelentett látogatásra Afganisztánba érkezett csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter, egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok, majd a nemzetközi koalíció többi tagja is bejelentette, hogy szeptember 11-ig kivonja csapatait az országból. Az amerikai diplomácia vezetője mások mellett Asraf Gáni afgán elnökkel és Abdulla Abdullával, a nemzeti megbékélési tanács vezetőjével találkozott. Blinken biztosította Kabult, hogy a tervezett kivonulással nem ér véget országa elkötelezettsége Afganisztán mellett. A tálibok azonban már örömtáncot járnak, győzelemként tekintenek a külföldi erők kivonulására.

Abdulla Abdulla, az afgán nemzeti megbékélési tanács elnöke (j) megbeszélést folytat Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel Kabulban 2021. április 15-én.
MTI/AP/Afgán elnöki palota
– A háborút megnyertük, az amerikaiak pedig vesztettek – jelentette ki Hadzsi Hekmat, a tálib mozgalom egy magasabb rangú tagja a BBC brit televíziócsatorna tudósítójának. A férfi elmondta, hogy addig folytatják a harcot az afgán kormánnyal, amíg azok el nem fogadják követeléseiket, többek közt a saríára – az iszlám vallás előírásaira – alapozott kormányzást.
– A kormányhoz kötődő embereket letartóztatjuk, ezután átadjuk őket a bíróságunknak, és majd ők döntenek arról, mi lesz velük a továbbiakban
– ecsetelte Amir Sahib Adzsmal, a tálib hírszerző szolgálat egyik vezetője a BBC stábjának arról, hogy mi történik, amikor az irányításuk alatt álló utak ellenőrzésekor „ellenségekkel” találkoznak.
– Ha a megállapodást betartják, akkor a továbbra is fennálló kérdések megoldására keresünk választ. Ha a megállapodást azonban megszegik, akkor minden bizonnyal súlyosbodni fognak a problémák
– ígérte közösségi oldalán Zabibullah Mudzsahid tálib szóvivő, utalva arra, hogy a külföldi katonáknak nem szeptember 11-ig, hanem május 1-jéig kell elhagyniuk az országot a tavaly Dohában aláírt megállapodás szerint, melyhez úgy tűnik, ragaszkodnak az afganisztáni felkelők.
A külföldi csapatok kivonásának a hírét az afgánok körében vegyes érzésekkel fogadták. A lakosság egy része attól tart, hogy a külföldi katonák kivonulásával a tálibok újult erőre kapnak, és elsősorban az általuk irányított területeken az ország visszatér az 1990-es évek brutális tálib uralmához, amikor például a nők nem járhattak iskolába. A helyiek szerint a felkelők igyekeznek pozitív képet festeni magukról, amikor külföldi sajtóorgánumoknak adnak interjút, a civilek azonban félelemben élnek. Asraf Gáni afgán elnök elmondta, hogy tiszteletben tartja a külföldi erők döntését, és együtt fognak működni velük, hogy zökkenőmentes legyen az átmenet az országban. Az államfő hozzátette: a nemzetvédelmi erők teljes mértékben képesek megvédeni a népet és az országot. Azad Azizi kabuli lakos a Reutersnek ugyancsak úgy nyilatkozott, hogy támogatja Washington és a NATO döntését, a férfi szerint csak úgy lehet béke az országban, ha a külföldi csapatok kivonulnak.
– Az amerikaiak nem teljesítették kötelességüket. Feladatuk az erős kormány, a jogállamiság és a demokrácia biztosítása lett volna!