A két pártot megosztó kérdésekben való együttműködésre szólította fel Joe Biden a republikánus törvényhozókat országértékelő, vagyis az „unió állapotáról szóló” szerda esti beszédében, amelynek a munkahelyteremtés és az ország újjáépítése állt a középpontjában. Mint az amerikai elnök fogalmazott, januári beiktatásakor nem csupán egy válságban lévő nemzetet örökölt, de az évszázad legsúlyosabb járványát és a legsúlyosabb gazdasági válságot is. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
Amerika most ismét mozgásba lendült, noha a nemzetnek még sok munkájába telik a koronavírus-járvány leküzdése, az emberek munkába való visszaállása és a demokráciába vetett hitük helyreállítása.
Saját érdemeit méltatva kiemelte, hogy hivatalba lépése óta mintegy 220 millió koronavírus elleni vakcinát adtak be az Egyesült Államokban, amely messze meghaladja a január 20-án kitűzött százmilliós célt. Az elért eredmények között említette a kongresszus alsóháza által márciusban jóváhagyott 1900 milliárd dolláros koronavírus-mentőcsomagot is, majd pedig – a várakozásoknak megfelelően – arra kérte a törvényhozás képviselőit, hogy támogassák a több mint 2250 milliárd dollár értékű infrastruktúra-fejlesztő csomagját is. Biden – a várakozásoknak megfelelően – egy 1800 milliárd dolláros oktatási és családtámogatási gigacsomagot is bejelentett.

Az első kongresszushoz intézett beszéde során Biden azt is elmondta, hogy az amerikai foglalkoztatási terv mérnököket és építőmunkásokat fog foglalkoztatni, akik energiahatékony épületeket és otthonokat fognak építeni. A környezetvédelmi tervek részleteiről szólva bejelentette, hogy 500 ezer elektromos töltőállomást telepítenek az autópályák mentén, a gazdák takarónövényeket ültetnek majd, hogy így csökkentsék a levegőben lévő szén-dioxidot.
– Az amerikai foglalkoztatási terv milliónyi jól fizető munkahelyet fog teremteni, olyan munkahelyeket, amelyek segítségével az amerikaiak fel tudják nevelni a családjukat
– tette hozzá. Kiemelte, hogy emberek millióinak fognak segíteni abban, hogy visszatérhessenek a munkahelyükre, és rámutatott arra is, hogy a tervezett munkahelyek közel 90 százaléka nem igényel majd főiskolai végzettséget.
Kínával való versengésre készül Amerika
Biden beszédében kitért Oroszországra és Kínára is. Előbbivel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Putyin elnöknek egyértelművé tettem, hogy bár nem törekszünk a feszültség súlyosbítására, de cselekedeteiknek következményei lesznek, ha igaznak bizonyulnak.” A szankciók ügyében kifejtette: az Egyesült Államok arányosan reagált az orosz lépésekre. – Putyin most már megérti, hogy válaszolni fogunk – tette hozzá.