Joe Biden: Amerikának szüksége van bevándorlásra

Saját, a járványkezelésben elért sikereit méltatta Joe Biden a szerda este a kongresszus két háza előtt tartott országértékelő beszédében. Az amerikai elnök úgy fogalmazott: hatalmas válságot örökölt meg elődjétől, ami egyszerre testesült meg a járványban, a gazdasági nehézségekben és a Capitolium január 6-i szimbolikus ostromában. A demokrata politikus kétpárti megegyezést sürgetett a tervezett gazdasági csomag elfogadásával kapcsolatban, és arról is beszélt: Amerika jövőjét Kína veszélyezteti a leginkább, a bevándorlás nélkülözhetetlen az Egyesült Államok szemszögéből, a kongresszusnak pedig mielőbb el kellene fogadnia az LMBTQ-közösség érdekeit védő egyenlőségi törvényt.

2021. 04. 29. 12:24
BIDEN, Joe; HARRIS, Kamala; PELOSI, Nancy
Joe Biden amerikai elnök (k) elmondja kongresszusi országértékelõ beszédét az amerikai törvényhozás épületében, a Capitoliumban 2021. április 28-án. Mögötte Kamala Harris amerikai alelnök (b) és Nancy Pelosi az amerikai képviselõház demokrata párti elnöke tapsol. MTI/AP/Getty Images North America/Chip Somodevilla Fotó: Chip Somodevilla
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két pártot megosztó kérdésekben való együttműködésre szólította fel Joe Biden a republikánus törvényhozókat országértékelő, vagyis az „unió állapotáról szóló” szerda esti beszédében, amelynek a munkahelyteremtés és az ország újjáépítése állt a középpontjában. Mint az amerikai elnök fogalmazott, januári beiktatásakor nem csupán egy válságban lévő nemzetet örökölt, de az évszázad legsúlyosabb járványát és a legsúlyosabb gazdasági válságot is. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

Amerika most ismét mozgásba lendült, noha a nemzetnek még sok munkájába telik a koronavírus-járvány leküzdése, az emberek munkába való visszaállása és a demokráciába vetett hitük helyreállítása.

Saját érdemeit méltatva kiemelte, hogy hivatalba lépése óta mintegy 220 millió koronavírus elleni vakcinát adtak be az Egyesült Államokban, amely messze meghaladja a január 20-án kitűzött százmilliós célt. Az elért eredmények között említette a kongresszus alsóháza által márciusban jóváhagyott 1900 milliárd dolláros koronavírus-mentőcsomagot is, majd pedig – a várakozásoknak megfelelően – arra kérte a törvényhozás képviselőit, hogy támogassák a több mint 2250 milliárd dollár értékű infrastruktúra-fejlesztő csomagját is. Biden – a várakozásoknak megfelelően – egy 1800 milliárd dolláros oktatási és családtámogatási gigacsomagot is bejelentett.

Joe Biden amerikai elnök elmondja kongresszusi országértékelő beszédét az amerikai törvényhozás épületében Fotó:MTI/AP/Getty Images North America/Chip Somodevilla

Az első kongresszushoz intézett beszéde során Biden azt is elmondta, hogy az amerikai foglalkoztatási terv mérnököket és építőmunkásokat fog foglalkoztatni, akik energiahatékony épületeket és otthonokat fognak építeni. A környezetvédelmi tervek részleteiről szólva bejelentette, hogy 500 ezer elektromos töltőállomást telepítenek az autópályák mentén, a gazdák takarónövényeket ültetnek majd, hogy így csökkentsék a levegőben lévő szén-dioxidot.

– Az amerikai foglalkoztatási terv milliónyi jól fizető munkahelyet fog teremteni, olyan munkahelyeket, amelyek segítségével az amerikaiak fel tudják nevelni a családjukat

– tette hozzá. Kiemelte, hogy emberek millióinak fognak segíteni abban, hogy visszatérhessenek a munkahelyükre, és rámutatott arra is, hogy a tervezett munkahelyek közel 90 százaléka nem igényel majd főiskolai végzettséget.

Kínával való versengésre készül Amerika

Biden beszédében kitért Oroszországra és Kínára is. Előbbivel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Putyin elnöknek egyértelművé tettem, hogy bár nem törekszünk a feszültség súlyosbítására, de cselekedeteiknek következményei lesznek, ha igaznak bizonyulnak.” A szankciók ügyében kifejtette: az Egyesült Államok arányosan reagált az orosz lépésekre. – Putyin most már megérti, hogy válaszolni fogunk – tette hozzá.

Ennél azonban jóval harciasabb hangnemet ütött meg Pekinggel szemben. Az amerikai elnök úgy fogalmazott: Amerikának együtt kell működni a versengő Kínával szemben.

– Hszi Csin-ping kínai elnök halálosan komolyan veszi, hogy a világ legjelentősebb nemzetévé akarja tenni Kínát

– fogalmazott Biden, aki szerint Amerika jövőjét a távol-keleti óriás veszélyezteti a leginkább. Értésre adta továbbá, hogy Washington katonai és gazdasági eszközökkel akarja feltartóztatni a kínai befolyás növekedését. – Erős katonai jelenlétet fogunk fenntartani a Csendes-óceánon és az Indiai-óceán térségében – jelentette be.

Sürgetné a rendőrség reformját is

Biden kitért a rendvédelmi szervek reformjának szükségességére is. Arra kérte a kongresszust, hogy május végéig, George Floyd halálának első évfordulójáig fogadja el a rendőrség megreformálását célul kitűző javaslatokat, amelyet elengedhetetlennek nevezett a bűnüldöző szervek és az emberek közötti bizalom helyreállításához. A republikánusok ellenvetéseire utalva úgy fogalmazott:

– Együtt kell működnünk, hogy konszenzusra jussunk, de végezzük el a feladatot jövő hónapig, George Floyd halálának első évfordulójáig.

A George Floyd nevét viselő rendőrségi reformtervezetet a kongresszus alsóháza már március elején jóváhagyta; 220:-212 arányban fogadták el, két demokrata képviselő ellene szavazott és egy kivétellel minden republikánus képviselő is.

Amerikának szüksége van Bevándorlásra

Az elnök a bevándorlásra is kitért. Nélkülözhetetlennek nevezte az Egyesült Államok szempontjából, és felszólította a törvényhozókat, tegyenek lépéseket a számtalan ember ügyében, akik állampolgárságra vágynak.

– Harminc éve beszélnek a politikusok a bevándorlási reformról, de semmit nem tettek. Ezt ideje kijavítani

– szögezte le.

Több mint egyórás beszédének végén az elnök a január 6-i Capitolium elleni támadást egzisztenciális válságnak nevezte, amely próbára tette a demokráciát. Úgy vélte, a küzdelem nem ért véget, „a világ autokratái” ugyanis az amerikai demokrácia megszűnésére fogadtak.

– Be kell bizonyítanunk, hogy tévedtek. Csak annyit kérek, hogy tegyük meg a magunkét mindannyian. Az autokraták nem fogják megnyerni a jövőt. Mi fogjuk. Amerika fogja megnyerni

– fogalmazott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.