Hivatalba lépése óta Joe Biden amerikai elnök számos bizonyítékát adta, hogy adminisztrációja mindeddig példátlan elkötelezettséggel áll az LMBTQ-lobbi élére: kinevezte például az amerikai történelem első transznemű egészségügyi miniszterhelyettesét, Rachel L. Levine-t, majd pedig már az első munkanapján aláírta „a nemi identitás vagy szexuális orientáció alapján történő diszkrimináció elleni harcról és annak megelőzéséről” szóló rendeletet, amely értelmében kötelező biztosítani a transznemű gyerekeknek, hogy iskolájukban az általuk preferált mosdókat és öltözőket használhassák. A törvénnyel – a női sportolók felháborodása ellenére – azt is lehetővé tette, hogy a fiúnak született sportolók a lányok ellen versenyezzenek, egy másik rendelettel pedig Biden eltörölte elődje, Donald Trump arra vonatkozó tilalmát is, amely szerint transznemű személyek nem szolgálhatnak az ország hadseregében.
A sorba jól illeszkedik az egészségügyi és emberi erőforrások minisztériumának (HHS) a minapi bejelentése, miszerint a Trump-adminisztráció által hátrahagyott szabályok felülvizsgálásával ismét kötelezővé teszik a nemváltó műtétek elvégzését az Egyesült Államokban. A hivatalos indoklás szerint erre azért van szükség, hogy megakadályozzák a szexuális irányultságon és a nemi identitáson alapuló – az egészségügyben eddig jogszerűnek számító – „diszkriminációt”. A transzneműek megkülönböztetését ugyanis mostanáig az tette lehetővé, hogy a Trump-adminisztráció az embereket biológiai nemük alapján férfiként vagy nőként határozta meg, a Biden-adminisztráció által életbe léptetett új szabály azonban egyszerűen megtiltja a biológiai nem alapján történő megkülönböztetést. Elemzők szerint a mostani, azonnal hatályba lépő szabályozás gyakorlatilag visszatérést jelent a Barack Obama elnöksége idején bevezetett előírásokhoz, akkor ugyanis az emberi nemeket „az ember belső érzete” szerint határozták meg – eszerint ez „lehet férfi, nő, egyik sem vagy pedig a férfi és a nő kombinációja”.
A The National Review című konzervatív amerikai portál ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet: a Trump-kormányzat rendelkezései azt is lehetővé tették, hogy a kórházak és a biztosítók a vallásszabadságra hivatkozva megtagadhatták például a nemváltó műtétek elvégzését vagy finanszírozását. Noha a Biden-adminisztráció által életbe léptetett módosítás nem kötelező érvényű szövetségi szabály, a The National Review szerint a módosítás néhány államtól valószínűleg megköveteli majd, hogy az alacsonyabb jövedelműek biztosítását támogató Medicaid-rendszeren keresztül biztosítsák a nemváltó műtétet és a hormonterápiát az azt igénylő pácienseknek. A Medicaid egy a szövetségi kormány és az államok által közösen finanszírozott biztosítási program, amelyet állami szinten működtetnek, ezért a program lefedettsége és adminisztrációja tagállamonként nagyban különbözik. Ebből az is következik, hogy bizonyos – főleg republikánus vezetésű államok – dönthetnek úgy, hogy a vitás ügyeket bíróság elé viszik, például egy adott orvosi beavatkozás szükségszerűségének a megkérdőjelezésével.