„Korábban csak sértegettek bennünket, most megölnek minket”

Úgy tűnik, a rendőrség koncepciózus lejáratása zajlik Franciaországban, ami mára oda torkollott, hogy akiknek az embereket kellene megvédeniük a bűnözőktől, azok a bűnözők célpontjává váltak. A muszlimok lakta franciaországi külvárosokban lehetetlenné válik a rendfenntartás, a lakosság egyre türelmetlenebb, a rendőrség pedig állami beavatkozást követel.

Forrás: v4na hírügynökség2021. 05. 09. 8:57
Toulouse, 2019. április 13. A francia kormány szociális és adópolitikája ellen tiltakozó sárgamellényesek és rohamrendõrök összecsapása Toulouse-ban 2019. április 13-án. Ez a huszonkettedik egymás utáni hétvége, amikor a sárgamellényesek utcára vonulnak Franciaországban. MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo Fotó: Guillaume Horcajuelo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdai avignoni rendőrgyilkosság után – amit egy kábítószer-kereskedő követett el egy 36 éves rendőrtiszt ellen – újra felerősödtek a hangok Franciaországban, amelyek szerint már a hadseregnek kellene beavatkoznia a rend helyreállítása érdekében.

Egy felmérés szerint a válaszadók többsége az antirasszista politikát okolja a helyzet miatt. Úgy látják, hogy egyes körök a rendfenntartó erőket rasszizmussal vádolják, a fehér lakosságot pedig bizonyos bűnök elkövetésével, és ezzel gyűlöletet szítanak a bevándorló gyökerű polgárok között.

A jelenséget kommentátorok és politikusok egyszerűen a muzulmánok tömeges jelenlétével magyarázzák. A franciák szerint pedig mindennapossá vált, hogy akiknek az embereket kellene megvédeni a bűnözőktől, azok maguk is a bűnözők célpontjává váltak.

Jean-Jerome Bertolus, a France Info vezetője csütörtök esti nyilatkozatában úgy fogalmazott: szerinte nem a rendőrök és a bűnözők közötti szokásos „játszma” folyik jelenleg az országban, hanem arról van inkább szó, hogy a modern Franciaországban „a külvárosi negyedek söpredéke”, amely főként muszlimokból áll, „mindenre rátámad, ami tekintély. Ezeknek a csoportoknak a célpontja az állam minden intézményes formája. […] Úgy érzem, hogy a lakosság egyre inkább rendet és biztonságot követel” – mondta a Newsbeezer szerint a c-News TV vitájában.

A Le Figaróban francia rendőrök, követelve a rendfenntartók elleni gyűlöletbeszéd megszüntetését, úgy fogalmaztak: „Korábban sértegettek bennünket, most megölnek minket.”

David Le Bar, a Nemzeti Rendőrbiztosok Szakszervezetének a főtitkára az avignoni rendőrgyilkosság után úgy fogalmazott: – Ez nem csak egy incidens, ez vészhelyzet. Szerinte a gyilkossággal nem kifejezetten a kábítószer-maffia, hanem inkább a francia társadalomban mélyen gyökerező, rendőrök iránti gyűlölet okolható.

A rendőrök elleni támadásokat – amelyek óriási „sikert” aratnak a közösségi médiában –, egyes sajtóorgánumok is terjesztik – panaszkodnak a rendőrök. Különösen felháborította a rendfenntartókat a Libération címlapja, amelyen egy fiatalember légpuskalövés miatt megsérült arca látható azzal a szöveggel, hogy „rendőrséget terhelő” bizonyítékokat mutatnak be. Ez a rendőrellenes propaganda az egyenruhások szerint folyamatos.

„Filmeznek minket, ujjal mutogatnak ránk, és végül megtámadnak minket” – fejtette ki Frédéric Lagache, az Alliance Police Nationale szakszervezet szóvivője. „Bűnökkel vádolnak minket, és a kollégáinknak fogytán a türelmük. Ez már elviselhetetlen” – ezt Denis Jacob, az Alternatív Rendőrség (CFDT) szakszervezet főtitkára hangsúlyozta.

A feszültség fokozódása miatt a fegyveres erők szakszervezetei határozott választ várnak az államtól és Emmanuel Macrontól. – Ezúttal nem az anyagiakról van szó, hanem a rendőrség iránti gyűlölet megállításáról – mondta David Le Bar.

Rendőrszakszervezeti aktivisták szinte egyöntetűen követelik a zéró tolerancia bevezetését az országban, illetve hangsúlyozzák a gyors ítélethozatal és a büntetések teljes körű végrehajtásának a szükségességét. A szakszervezetek nemrég be is jelentették, hogy nem vesznek részt a belügyminisztérium következő, biztonsági kérdéseket megvitató ülésen, május 19-re pedig polgári felvonulásra szólítottak fel Párizsban az Avignonban meggyilkolt fiatal tiszt emlékére.

A borítóképen zavargások Párizsban Fotó: MTI/EPA/Guillaume Hurcajuelo

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.