– Ilyenek vagyunk, szabadságszeretők vagyunk, és még ha valamiről azt gondoljuk, hogy jó is, de úgy érezzük, hogy rá akarnak bennünket szorítani, akkor azonnal ellenállunk. Tehát ezért szerintem Magyarországon a kötelező oltás a vírus ügyében felnőttek esetében nem járható
– mondta még április elején Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban arra a kérdésre, hogy Magyarországon kötelezővé tehetik-e a koronavírus elleni védőoltást.
A kérdés Európa többi országában is egyre nagyobb vitát gerjeszt, hiszen szakértők szerint a nyájimmunitás akkor érhető el, ha a lakosság legalább 70-80 százalékát beoltották. Márpedig a szkeptikusok viszonylag magas aránya miatt nem biztos, hogy ez sikerülni fog.
Beoltják az olasz egészségügyi dolgozókat
Olaszországban a napokban fogadta el a római szenátus után az alsóház is azt a törvényt, ami az egészségügyben dolgozóknak teszi kötelezővé a védőoltást. A vakcinát elutasítókat szankciókkal sújthatják: más munkakörbe, akár alacsonyabb beosztásba is helyezhetik őket. Az MTI jelentése szerint az olasz egészségügyi dolgozók több mint öt százaléka nem kapta még meg az oltóanyag első dózisát sem.
– A vakcina beadatása etikai kötelezettség is: az egészségügyi dolgozók beteg embereket kezelnek, vagyis meg kell akadályozniuk a fertőzés terjedését, és biztonságos körülmények között kell dolgozniuk
– hangsúlyozta Laura Palazzani bioetikus.
Német vita a tanárok beoltásáról
Hasonló okokra hivatkozva vetette fel még januárban a védőoltás kötelezővé tételét Markus Söder bajor miniszterelnök legalább azon orvosoknak és ápolóknak, akik az idősebbeket és a krónikus betegségben szenvedőket kezelik.
Az elmúlt napokban pedig arról zajlik heves vita Németországban, hogy a koronavírus-fertőzés terjedéséhez nagyban hozzájáruló iskolásokat és tanárokat kötelezhetik-e az oltásra.
A javaslatot Heinz-Peter Meidinger, a Deutscher Lehrerverband érdekképviseleti szervezet vezetője vetette fel, ám Christine Lambrecht igazságügyi miniszter leszögezte: nem lesz kötelező a vakcina, remélhetőleg elég diák és tanár oltatja be magát ahhoz, hogy kialakuljon a védettség. A berlini kormány abban is bízik, hogy a május elején elfogadott törvény – mely kiváltságokat biztosít az oltási igazolványokkal rendelkezőknek – még több embert ösztönöz majd arra, hogy felvegye az oltást. A legtöbb felmérés szerint a németek háromnegyede hajlandó beoltatni magát, ez az arány az oltási kampány előrehaladtával fokozatosan emelkedik.
Ha nincs más lehetőség, kötelezővé kell tenni?
Növekszik az oltási hajlandóság Lengyelországban is, ahol a CBOS intézet napokban közzétett felmérése szerint 30-ról 25-re csökkent azok aránya, akik nem kérnek vakcinát. Egy másik felmérés szerint azonban a megkérdezettek több mint 60 százaléka ellenzi az oltási kötelezettséget. Adam Niedzielski egészségügyi miniszter szerint nincs is szükség ilyen terveket fontolgatni,
Andrzej Horban, a Covid-ügyekben illetékes miniszterelnöki főtanácsadó azonban leszögezte: ha más módszerrel nem lehet elérni a nyájimmunitást, akkor kötelezővé kell tenni a vakcinációt.