„Összehúzzuk magunkat és várjuk a halált”

Második hetébe lépett az izraeli–palesztin rakétaháború, melynek a fokozódó nemzetközi nyomás ellenére még mindig nem látszik a vége. Sőt Izrael hétfőre virradóra minden eddiginél hevesebb támadást indított a Hamász ellen. Hogy milyen most a szétbombázott Gázai övezet belülről, arról egy palesztin újságíró beszélt lapunknak.

2021. 05. 18. 6:30
Lángok egy izraeli légicsapás után. Nincs hová bújni. Fotó: MAHMUD HAMS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mikor megkaptam a megkeresését, akkor is éppen az elnyomó Izrael repülőgépei bombázták az utcáinkat, kormányzati épületeinket, biztonsági központjaikat, sőt civilek házait is. Hajnali fél kettőkor újra félelmetes bombázások rázták meg a környéket. A becsapódó rakéták óriási károkat okoztak. Az épületnél csak a szívünk rázkódott jobban, attól féltünk, hogy az otthonunk ránk fog szakadni – idézte fel az éjszakájukat lapunknak Imad Eid Gázában élő palesztin újságíró. Szavai egybecsengenek az izraeli híradásokkal, miszerint hétfőre virradóra 54 vadászgép húsz perc alatt mintegy 110 bombát dobott le a Gázai övezetre. Tájékoztatásuk szerint az eddigi leghevesebb támadásban „a metró”, a Hamász föld alatt húzódó alagútrendszere került a célkeresztjükbe, de tegnap délután állítólag az Iszlám Dzsihád egyik magas rangú vezetőjével is végeztek. – Itt Gázában nincsenek óvóhelyeink. De ha lennének is, aligha állnának ellen a légicsapásoknak, amelyek óriási épületeket is romba döntenek. Biztosan látta, mi történt a toronyházzal, amely az al-Dzsazírának és az Associated Pressnek is otthont adott. Megsemmisítette az izraeli rakéta – folytatta a gázai férfi. Hogy akkor mit tehetnek?

Lángok egy izraeli légicsapás után. Nincs hová bújni.
Fotó: MAHMUD HAMS / AFP

– Én is családos vagyok, két fiam és három lányom él Gázában, egy fiam pedig Palesztinán kívül tanul. Éjszakánként összehúzzuk magunkat egy szobában, és várjuk a halált vagy a sebesülést. Az izraeli rakéták nem tesznek különbséget nő és férfi, gyermek és felnőtt között. Félek, hogy nem tudom őket biztonságba helyezni. Csak azt hajtogatom, hogy ezt is túléljük, és azt hazudom, ez lesz ennek a szörnyű háborúnak az utolsó napja

– magyarázta, hogy miként éli meg családja a folyamatos életveszélyt. – Ne kérdezze az áldozatokat, hogy támogatják-e az ellenállókat a védelmükben vagy sem! A civilek nem részesei a háborúnak, de Izrael megöli őket, hogy ezzel kényszerítse meghátrálásra az ellenállókat – fakadt ki azt firtató kérdésünkre, hogy vajon a gázai polgárok is támogatják-e a Hamász által vívott háborút.

Nem maradt adós a Hamász sem, tegnapig már több közel 3200 rakétát lőttek ki Izrael irányába, igaz ezeknek túlnyomó többségét hatástalanítja a Vaskupola légvédelmi rendszer. Lapzártánkig Izraelben tíz életet követelt a rakétázás, míg palesztin oldalon már legalább kétszázan haltak meg. A háborúnak egyelőre nem látszik a vége, bár sajtóértesülések szerint a háttérben folyamatos az egyeztetés a tűzszünetről. A nemzetközi nyomás egyre fokozódik Izraelen, állítólag már az egyiptomi elnök és a jordán király is bekapcsolódott a közvetítésbe, és az amerikaiak is egyre inkább békét sürgetnek.

Palesztin rakétát lőnek ki izraeli célpontokra Gázából 2021. május 17-én.
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber

Az óriási pusztítást azonban egyhamar aligha heveri ki a Gázai övezet.

– A humanitárius helyzet már a háború előtt is nehéz volt, és ezután még nehezebb lesz

– értékelte a mindennapi életet Imad Eid. Az övezetben eddig is 50-70 százalékos volt a munkanélküliség, amit csak tetézett a koronavírus-járvány. A nagyjából kétmillió lakosú Gázai övezetben eddig már több mint 105 ezer embert fertőzött meg és közel ezer életet követelt a kór. – A koronavírus terjed, mint a tűz 2020 eleje óta, az egészségügyi rendszerünk minden tőle telhetőt megtesz. Csakhogy az első naptól kezdve az izraeli hadsereg megakadályozza, hogy a betegeket és sebesülteket ciszjordániai kórházakba szállítsák. Ráadásul az üzemanyag bejutását is gátolja, így fél napig nincs áram, ami alól a kórházak sem kivételek – panaszolta a kihívásokat a palesztin újságíró.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.