– A NATO nem keresi a szembenállást Oroszországgal, de válaszlépéseket fog tenni, ha Moszkva folytatja ártalmas tevékenységét – jelentette ki hétfő este Joe Biden Brüsszelben. Az amerikai elnök a NATO-csúcstalálkozó után újságírói kérdésre az orosz elnökkel szerdára tervezett találkozóról úgy fogalmazott: világossá fogja tenni Vlagyimir Putyin számára, hogy vannak területek, ahol lehetséges az együttműködés, amennyiben Moszkva ezt az utat választja. Ha azonban az orosz elnök úgy dönt, hogy nem működik együtt, és úgy cselekszik, ahogyan korábban, akkor világossá fogja tenni, hogy hol vannak a Putyinra is érvényes vörös vonalak – emelte ki az amerikai elnök. Korábban Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője kifejtette:
a találkozó célja, hogy helyreállítsák a „kiszámíthatóságot és a stabilitást” a kétoldalú kapcsolatokban. Mint mondta: „Ez nem azt jelenti, hogy kerüljük az általunk aggályosnak vélt témákat.”

Fotó: MTI/EPA-KEYSTONE/Martial Trezzini
A januári hivatalba lépése óta Biden többször is sürgette Putyint, hogy tegyen lépéseket az Egyesült Államok elleni orosz eredetű kibertámadások megállítására, és elítélte Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető bebörtönzését is. Az utóbbi téma valószínűleg szóba is kerül a genfi találkozón. Biden kijelentette, hogy Navalnij esetleges halála „tragédia lenne”, és rontaná a világ többi részével és az Egyesült Államokkal fenntartott orosz kapcsolatokat.

Fotó: MTI/AP/Phil Noble
A kétoldalú egyeztetésen Ukrajna NATO-hoz való csatlakozása is felmerülhet, amellyel kapcsolatban Joe Biden kijelentette, hogy a NATO kiáll Ukrajna függetlensége, önállósága és területi egysége mellett, és mindent megtesz, hogy az ország képes legyen ellenállni az orosz agressziónak. Viszont ehhez Ukrajnának fel kell számolnia a korrupciót, és teljesítenie a követelményeket ahhoz, hogy csatlakozni tudjon a katonai szövetséghez. Moszkva ellenzi Ukrajna NATO-tagságát, mert ezzel a szövetség erői túl közel kerülnének Oroszország nyugati részéhez. Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök egy interjúban úgy fogalmazott:
Ukrajna belépésének ugyan vannak formális akadályai, de szerinte nincs rá garancia, hogy ez a csatlakozás ne történne meg.

Emlékeztetett, hogy az észak-atlanti szövetség bővítésének előző két körével kapcsolatban sem vették figyelembe Moszkva aggályait, még akkor sem, amikor pedig jó volt Oroszország és a NATO viszonya, mert az utóbbi számára a geopolitikai érdekek fontosabbak voltak a kapcsolatok minőségénél.