„Az elnökválasztási kampány utolsó hetében lesz egy súlyos incidens vagy gyilkosság.” „Ha nem oldjuk meg a közbiztonság kérdését az országban, nem tudjuk megoldani a bevándorlás problémáját sem.” Az előbbi kijelentés Jean-Luc Mélenchon francia szélsőbaloldali politikustól, az utóbbi Marine Le Pen radikális jobboldali politikustól származik, ami azt mutatja, Franciaországban egy évvel az elnökválasztás előtt elkezdődött a politikai kampány.
– Bár a kampány már több hónapja megkezdődött Franciaországban, de amióta az ország kilábalóban van a koronavírusból, a választásokra való felkészülés egyre nagyobb teret kap
– mondta el lapunk megkeresésére Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, aki szerint minden politikus igyekszik a saját táborát felrázni, idesorolható Jean-Luc Mélenchon legutóbbi kijelentése is. Mint ismert, vasárnap a France Inter rádióban a radikális baloldali ellenzéki politikus és pártja, a Lázadó Franciaország vezetője és elnökjelöltje azt állította, hogy minden elnökválasztást egy nagyon súlyos esemény szokott megzavarni. Majd hozzátette, hogy „ez az egész előre meg van írva”. Mélenchon kijelentését a teljes francia politikai elit elítélte.
Fejérdy Gergely hangsúlyozta, hogy a francia lakosság rendkívül megosztott: egyrészről a társadalomban eddig domináns szerepet kapott a francia felvilágosodás korszakába gyökerező liberálisabb gondolkodás, amivel szemben az utóbbi időben leginkább Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetőjéhez és környezetéhez köthető szuverenista vonal kezd népszerű lenni. Ez utóbbi politikai csoport jelszavai: a szuverenitás és a francia identitás erősödése, ellentétben a globális világba való beolvadás gondolatával. A szakértő kiemelte ugyanakkor, hogy a társadalmi megosztottságban szerepet játszanak egyéb töréspontok is: szemben állnak egymással a liberális nagyvárosiak, akik eddig a globalizmus győztesei voltak a vidéki lakossággal szemben. Hozzátette, hogy évek óta fennáll a külső városrészekben betelepített, másod- és harmadgenerációs bevándorlók által okozott feszültség. Mint mondta: a hatalmon lévők politikai haszonlesésből szemet hunytak az egyre inkább szegregálódó közösségek felett.