Kulcskérdés a közbiztonság a francia választási kampányban

Javában zajlik az elnökválasztási kampány, nem lenne meglepő Marine Le Pen győzelme.

2021. 06. 09. 6:30
Cities of the world. Paris
2894355 07/17/2016 Pedestrians on a street of Paris. Natalia Seliverstova/Sputnik (Photo by Natalia Seliverstova / Sputnik / Sputnik via AFP) Fotó: NATALIA SELIVERSTOVA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az elnökválasztási kampány utolsó hetében lesz egy súlyos incidens vagy gyilkosság.” „Ha nem oldjuk meg a közbiztonság kérdését az országban, nem tudjuk megoldani a bevándorlás problémáját sem.” Az előbbi kijelentés Jean-Luc Mélenchon francia szélsőbaloldali politikustól, az utóbbi Marine Le Pen radikális jobboldali politikustól származik, ami azt mutatja, Franciaországban egy évvel az elnökválasztás előtt elkezdődött a politikai kampány.

– Bár a kampány már több hónapja megkezdődött Franciaországban, de amióta az ország kilábalóban van a koronavírusból, a választásokra való felkészülés egyre nagyobb teret kap

– mondta el lapunk megkeresésére Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, aki szerint minden politikus igyekszik a saját táborát felrázni, idesorolható Jean-Luc Mélenchon legutóbbi kijelentése is. Mint ismert, vasárnap a France Inter rádióban a radikális baloldali ellenzéki politikus és pártja, a Lázadó Franciaország vezetője és elnökjelöltje azt állította, hogy minden elnökválasztást egy nagyon súlyos esemény szokott megzavarni. Majd hozzátette, hogy „ez az egész előre meg van írva”. Mélenchon kijelentését a teljes francia politikai elit elítélte.

Fejérdy Gergely hangsúlyozta, hogy a francia lakosság rendkívül megosztott: egyrészről a társadalomban eddig domináns szerepet kapott a francia felvilágosodás korszakába gyökerező liberálisabb gondolkodás, amivel szemben az utóbbi időben leginkább Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetőjéhez és környezetéhez köthető szuverenista vonal kezd népszerű lenni. Ez utóbbi politikai csoport jelszavai: a szuverenitás és a francia identitás erősödése, ellentétben a globális világba való beolvadás gondolatával. A szakértő kiemelte ugyanakkor, hogy a társadalmi megosztottságban szerepet játszanak egyéb töréspontok is: szemben állnak egymással a liberális nagyvárosiak, akik eddig a globalizmus győztesei voltak a vidéki lakossággal szemben. Hozzátette, hogy évek óta fennáll a külső városrészekben betelepített, másod- és harmadgenerációs bevándorlók által okozott feszültség. Mint mondta: a hatalmon lévők politikai haszonlesésből szemet hunytak az egyre inkább szegregálódó közösségek felett.

A másod- és harmadgenerációs bevándorlók által okozott feszültség is fontos téma Fotó: Europress/AFP/Natalia Seliverstova

Pár héttel ezelőtt a Valeurs Actuelles című francia konzervatív hetilapban először nyugalmazott francia tábornok, majd aktív katonák nyílt levélben emeltek szót a haza „túléléséért”. Mint fogalmaznak, „Afganisztánban, Maliban, a Közép-afrikai Köztársaságban vagy máshol többen közülünk szembenéztek az ellenséges tűzzel. Vannak, akik ott is hagyták a bajtársaikat. A bőrüket adták az iszlamizmus elpusztításáért, amellyel közben kompromisszumokat kötnek hazánkban.” Egy korábbi felmérés szerint a franciák többsége egyetért a tábornokok véleményével, 84 százalékuk szerint az erőszak fokozódik Franciaországban, és 49 százalékuk támogatná a hadsereg beavatkozását „a rend helyreállítása érdekében” egy polgárháborús helyzet esetén.

Fejérdy Gergely szerint a választás egyik nagy kérdése az lesz, hogy a közbiztonsági problémákat hogyan tudják majd megoldani, és meghatározó lesz, hogy a pártok milyen válaszokat adnak erre.

A Le Grand Jury tévéműsor vasárnapi adásában Marine Le Pen azzal vádolta meg Emmanuel Macron francia elnököt, hogy elszakadt a franciáktól. A politikus szerint Macron pártja, a Köztársaság lendületben a júniusi regionális választásokon a legrosszabb eredményeket fogja felmutatni, amelyeket egy hatalmon lévő párt valaha is feljegyzett, ugyanis, mint mondta: súlyos károkat okozott az államfő fellépése a biztonság és a bevándorlás területén.

Fejérdy Gergely szerint egyre több közvélemény-kutató felmérése jelzi, hogy nem biztos Emmanuel Macron jövő évi elnökválasztási győzelme, és egyáltalán nem kizárt, hogy a jelenlegi államfőnek le kell majd köszönnie, sőt, már nem tabu kijelenteni azt sem, hogy Marine Le Pennek nagy esélye van a 2022-es választáson.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.