Techóriások nemzetközi adózásáról tárgyalnak a G7-ek

Az intézkedés a remények szerint segítséget jelent a világjárvány alatt keletkezett adósságok megtérítésében.

2021. 06. 05. 12:19
London, 2021. június 4. A világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítõ csoport, a G7 pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetõinek értekezlete a londoni Lancaster-házban 2021. június 4-én. MTI/EPA/Andy Rain Fotó: Andy Rain
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész világot megváltoztató megállapodásról adott hírt Olaf Scholz német pénzügyminiszter a Londonban pénteken elkezdődött G7-ek találkozóját követően, ahol többek közt a multinacionális nagyvállalatok globális, egy egységes adókulcs alapján történő megadóztatása is napirendre került. A javaslat szerint a globális minimumadót a világ száz legnagyobb és legjövedelmezőbb vállalatára vetnék ki – többek közt az olyan techóriásokra, mint az amerikai Amazon, az Apple és a Microsoft –, melyek a jövőben nemcsak ott fizetnének adót, ahol a központjuk található, hanem azokban az államokban is, melyekben üzleti tevékenységet folytatnak. Scholz egy legalább 15 százalékos adókulcsban bízik, melyet sajtóértesülések szerint a G7-ek minden politikusa támogat.

A német pénzügyminiszter szerint ez az arány és a közös álláspont kialakítása segítségre lesz a világjárvány alatt keletkezett adósságok megtérítésében.

Több mint négy éve Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország együtt dolgozik a XXI. századnak megfelelő nemzetközi adórendszer létrehozásán. Ez egy sok fordulóból álló történet, most azonban itt az ideje, hogy megállapodásra jussunk

– áll a négy ország pénzügyminisztereinek közös közleményében. A politikusok hangsúlyozták, hogy a tisztességesebb és hatékonyabb nemzetközi adórendszer bevezetése már a tavaly óta tartó gazdasági válság előtt is prioritást élvezett, a járványhelyzet miatt azonban sürgetőbbé vált a megtárgyalása.

A kétnapos találkozón Rishi Sunak brit pénzügyminiszter és királyi kancellár elnököl; a világjárvány kezdete óta ez az első alkalom, hogy a fejlett országok csoportját személyesen is képviselik a politikusok. Sunak a találkozó megkezdése előtt elmondta: úgy véli, jelentős előrelépést tudnak elérni a világ legsürgetőbb gazdasági kihívásainak kezelésében. A hétvégi tárgyalások előreláthatólag a június 11. és 13. között, szintén az Egyesült Királyságban megrendezendő negyvenhetedik G7-csúcstalálkozót is megalapozzák.

– Történelmi megállapodás küszöbén állunk, amely megmutatja a világnak, hogy a G7 továbbra is globális erőként működik a XXI. századi nemzetközi rend játékszabályainak meghatározásában

– fogalmazott Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter.

Rishi Sunak brit pénzügyminiszter megnyitja a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek értekezletét Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

 

Scholz hozzátette, hogy azoknak az országoknak, amelyek korábban ellenezték az új nemzetközi adórendszert, meg kell érteniük, hogy az új koncepció nagy áttörést jelent, melyben minél hamarabb meg kell állapodniuk. A francia pénzügyminiszter ennek értelmében felszólította Írországot, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez, ugyanis az Európai Unióban náluk a legalacsonyabb – mindössze 12,5 százalék – az adó mértéke. Egyelőre nincs közös álláspont a G7-ek részéről, hogy a globális minimumadó mértéke az Egyesült Államok által javasolt 15 százalékos arányt fogja követni vagy legalább 15 százaléknak kell lennie. A Joe Biden amerikai elnök vezette adminisztráció egyébként korábban a 21 százalékos határértéket javasolta.

– Minden érintett vállalatra ki kell terjedniük az új szabályoknak, kivétel nélkül

– idézte Scholz közleményét a Reuters hírügynökség.

London, 2021. június 4. A G7 pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek értekezlete
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

Nem lesz könnyű menet

Aszó Taró japán pénzügyminiszter a hét elején úgy nyilatkozott, ezen a találkozón nem számít arra, hogy megállapodás fog születni az ügyben, Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter pedig szintén azt mondta korábban, hogy a következő találkozón jöhet létre a közös álláspont kollégáival. A globális minimumadó ügyét azonban tovább bonyolítja, hogy szerdán az Egyesült Államok bejelentette, vámokat vet ki mintegy kétmilliárd értékű importtermékre, beleértve olyan termékeket is, melyek az Egyesült Királyságból származnak, ezzel megtorolva az amerikai techóriásokra kivetett adókat. Az intézkedést időközben a hétvégi G7-ek találkozójára és a július végi G20-ak tárgyalására hivatkozva 180 napra felfüggesztették.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.