Az amerikaiak kétharmada nem szeretné növelni a bevándorlás mértékét, ugyanakkor a válaszadók csupán kilenc százaléka vélte úgy, hogy a bevándorlást nullára kellene csökkenteni – derült ki a Cato Intézet legfrissebb felméréséből. A kutatásból kiderült, hogy az ügy megítélésében is szakadék tátong a pártok hívei között: míg a demokrata párti szavazók 47 százaléka támogatja a bevándorlás növelését, ez a független szavazók esetében 21, a republikánusok körében pedig 11 százalék.
Jellemző a megosztottságra az is, hogy a megkérdezett demokrata szavazók hetven százaléka szerint a bevándorlás ellenzése mögött rasszista indíttatás húzódik, de a függetlenek és republikánusok jelentős többsége szerint erről nincsen szó.
A kutatásban résztvevők 53 százaléka állította azt, hogy a bevándorlás emberi jog, 23 százalék azonban nem értett ezzel egyet. A bevándorlás liberalizációja tekintetében pedig az is megerősítést nyert, hogy az erősebb liberális nézetekkel rendelkezők 72 százaléka a pandémia után mindenfajta bevándorlási korlátozást eltörölne.
A Migrációpolitikai Intézet adatai szerint egyébként 2008 és 2019 között egymillió körüli bevándorló érkezett legálisan az Egyesült Államokba minden évben, így az ország lakosságának jelenleg 14 százaléka született külföldön. Ám a Cato Intézet felmérése szerint az amerikaiak ezt jóval felülbecsülik, szerintük a felnőtt lakosság negyven százaléka ilyen, és még inkább téves képpel bírnak a városban lakók vagy a nem fehér bőrű válaszadók.
A migrációs politika Joe Biden népszerűségére is rányomja a bélyegét, a Washington Post–ABC News minap közzétett felmérése alapvetően alátámasztotta a Cato Intézet kutatását, eszerint a válaszadók 33 százaléka volt elégedett, míg 51 százalék elégedetlen az elnök tevékenységével, különös tekintettel a texasi határnál megnövekedett illegális bevándorlók kezelését illetően, amelyről korábban mi is beszámoltunk. A déli határon az utóbbi hónapokban több mint húsz éve nem látott tömeg, csak májusban 180 ezer ember próbált meg átkelni.
A Reuters–Ipsos július elsején publikált vizsgálata is megerősíti, hogy csupán az amerikaiak 52 százaléka elégedett az elnökkel, amely szintén beleillik az elnök megválasztása óta megfigyelhető folyamatos, ám lassú népszerűségvesztésbe.