A Pegasus tulajdonosa tételesen cáfolta a vádakat

Salev Hulió egy interjúban arról beszélt, tudtak volna róla, ha szoftverüket a kormányok újságírók megfigyelésére használják.

Magyar Nemzet
2021. 07. 21. 15:10
A man stands in Grand Central Terminal, as passengers face limited train service on New Haven Line between Stamford Station and Grand Central Terminal due to Con Edison power problem in New York
A man stands in the middle of Grand Central Terminal as he speaks on a cell phone, as passengers face limited train service on the New Haven Line between Stamford Station and Grand Central Terminal due to a Con Edison power problem in New York, September 25, 2013. REUTERS/Zoran Milich (UNITED STATES - Tags: TRANSPORT ENERGY TPX IMAGES OF THE DAY) - RTX13Z4Q Fotó: © Zoran Milich / Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen felháborodott hangvételű interjúban tagadta a Pegasus kémszoftvert fejlesztő NSO vezérigazgatója, hogy bármi közük lenne ahhoz az 50 ezer telefonszámhoz, amelyet egy nemzetközi újságíró csapat szerint a programmal célba vehettek. Salev Hulió a Calcalist című izraeli lapnak úgy nyilatkozott, nagyjából egy hónappal ezelőtt kereste fel őket először egy adatbróker azzal, hogy kering a piacon egy lista, amely egy ciprusi szerverükről szivárgott ki.

Salev Hulió, a Pegasust fejlesztő NSO alapítója és vezérigazgatója
Fotó: Twitter

– Nincsenek szervereink Cipruson, és nincsenek ilyen listáink, ráadásul a számnak sem volt semmi értelme – emlékezett vissza. Elmondása szerint ugyanis a cégnek alapítása óta összesen nem volt még 50 ezer célpontja.

– A Pegasus-nak 45 ügyfele van, fejenként évente nagyjából száz célponttal. Ráadásul a listán olyan országok is vannak, amelyek nem is ügyfeleink. És az NSO-nak nem létezik olyan listája, amely tartalmazná az összes Pegasus-célpontot

– magyarázta.

Salev Hulió az interjúban arról is beszélt, hogy ellenőrizték a médiában beazonosított, állítólag Pegasusszal megfigyelt embereket, de valójában egyikük sem volt a célpontjuk.

– Valami alapvetően hibás ebben az egész oknyomozásban!

– figyelmeztetett arra a kérdésre, hogy akkor szerinte az Amnesty International hamisította-e bizonyítékait.

– Újságírók, emberi jogi aktivisták és civil szervezetek mind tilos területnek számítanak. Az ügyfél, aki egy újságírót vagy emberi jogi aktivistát vesz célba, attól a pillanattól fogva nem az ügyfelünk

– jelentette ki.

Az NSO egyik alapítója és vezérigazgatója szerint éppen ezért van az, hogy 45 ügyfelük közül a túlnyomó többség európai, miközben megválogatják klienseiket, kilencven országnak már nemet mondtak. Az MTI tudósítása szerint korábban az izraeli kereskedelmi rádiónak is arról beszélt, hogy „ellentétben egy fegyverrel, amelynek értékesítését követően nem lehet ellenőrizni a használatát,

nekünk vannak olyan mechanizmusaink, amelyek észlelik, ha egy kormány megvásárol egy rendszert, majd visszaél vele, újságírókat, emberi jogi aktivistákat, a rezsim ellenzőit követi.”

Felhívta arra is a figyelmet, hogy voltak olyan kormányok, amelyeknek eladták a szoftvert, majd blokkolták a használatát és abbahagyták velük az együttműködést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.