Egymás gyermekét hordaná ki a svéd leszbikus pár

„Csinálja az, akinek két anyja van!” – szoktuk mondani, ha valamit nem akarunk vagy tudunk megcsinálni. Természetesen léteznek olyan embertársaink, akiknek két anyjuk van, hiszen sokan vannak, akiket más nevel fel, mint a biológiai édesanyjuk, ugyanakkor az egyre fékevesztettebbé váló LMBTQ-őrületben ma már az sem lehetetlen, hogy valakinek két biológiai anyja legyen. 2019 óta Svédországban már ez is lehetséges.

Bugnyár Zoltán (Svédország)
Forrás: Mediaworks2021. 07. 29. 11:08
A két svéd nő már össze is házasodott Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy idősotthonban ismerkedett meg Saga és Felicia Wahlström, ahol egyikük szakápolóként, a másikuk gondozóként dolgozik, és azonos éjszakai műszakba voltak beosztva. Az első találkozásra mindketten úgy emlékeznek, mint ami nem volt túl barátságos. Saga épp csak túl volt egy hosszabb kapcsolaton, Felicia pedig nehezen teremt kapcsolatot új emberekkel. Később Saga megtalálta Feliciát egy társkereső oldalon, ám sokáig nem kapott választ üzenetére, mert a másik lány már nem használta a platformot. Végül közös ismerőseik segítettek nekik abban, hogy egymásra találjanak, olvasható az Expressen napilapban. Ez egészen hétköznapi történetnek tűnik, még akkor is, ha történetesen két lányról van szó, akik végül össze is házasodtak.

Döbbenet. Saga és Felicia Wahlström egymás gyermekét hordaná ki
Fotó: Facebook

Ám a történetnek itt nincs vége. Hamar megfogalmazódott bennük a vágy, hogy gyermeket szeretnének egymástól. Igen, két nő, egymástól. Ezt pedig úgy képzelték el kivitelezni, hogy egyikük (először Felicia) petesejtjét termékenyítik meg lombikban, majd nem neki, hanem Sagának ültetik vissza az embriót. Amikor pedig testvért akarnak, akkor majd fordítva, Saga petesejtjét fogja Felicia megkapni. Szerintük így mind a ketten részesei lesznek a gyermek kihordásának és tulajdonképpen az anyaságnak is. A pár még ennél is továbbment, gondosan kiválasztották azt a spermadonort, aki leginkább hasonlít rájuk, annak érdekében, hogy a születendő gyerek(ek) mindjobban a két nő vonásait örököljék.

Svédcsavar

Svédországban csak 2019 óta lehetséges a kettős donáció, azaz hogy a mesterséges megtermékenyítés során mind a spermium, mind a petesejt mástól származzon. Leszbikus pároknál ilyen esetben a petesejtet adományozó, valamint a magzatot kihordó nő is jogilag anyává válik, amiről a beavatkozás előtt nyilatkozniuk is kell. Egyelőre csak néhány svédországi egészségügyi intézmény vállalta az ezzel az eljárással járó magasabb kockázatot. Ilyen esetben például nagyobb a rizikója a terhességi toxémiának, azaz extrém magas vérnyomással, fehérjevizeléssel és vizenyővel járó mérgezéses állapotnak, amely akár az anya és magzata életét is követelheti.

A két svéd nő már össze is házasodott
Fotó: Facebook

Az eljárás azon párok számára, akik egészségügyi okokból nem tudnak gyermeket nemzeni, illetve kihordani, ingyenes, ugyanakkor ez nem áll fenn Saga és Felicia esetében, nekik körülbelül százezer svéd koronát, azaz körülbelül 3,5 millió forintot kell ezért fizetniük, de ha mindketten gyereket akarnak kihordani, akkor az összeg ennek a duplája.

A pár megtalálta azt a klinikát, ahol vállalták az eljárást. Számos vizsgálat, pszichológussal való találkozás és hormonkezelés után Feliciától levettek 13 petesejtet, amelyek fagyasztva várták a megtermékenyítést és hogy Sagát is felkészítsék a befogadásra. Csakhogy közbejött a járvány, ami többek között spermiumhiánnyal is járt, valamint a nem akut beavatkozások felfüggesztésével. Amikor már úgy volt, hogy semmi sem áll a folyamat elébe, közbelépett a svéd egészségügyi hatóság (Socialstyrelsen). Egy héttel a beültetés előtt jelezték az intézménynek, ősztől új szabályozás várható a dupla donáció esetében, így a klinika leállította a folyamatot.

Atyám, két anyám van!

A saga szó svédül mesét jelent, de hogy a két 28 éves nő életében saját (rém)meséjük valaha is valósággá válik-e, még nem lehet tudni. A pár szépnek gondolja azt, hogy egymás petesejtjét hordják ki, de közben a teremtés rendjébe – vagy nevezzük csak szimplán biológiának – oly módon beleavatkoznának ezzel az eljárással, hogy az már a svéd egészségügyi hatóságnak is sok talán.

Az eljárásnál a Socialstyrelsen honlapján az olvasható, hogy a gyermek érdeke és jóléte az első, de vajon megvalósul-e ez, amikor egy valójában egészséges petesejtekkel rendelkező nő nem saját, hanem más megtermékenyített petesejtjét hordja ki? Egyáltalán eszébe jutott-e a két nőnek, hogy nemcsak róluk szól a történet, hanem elsősorban a születendő gyerek(ek)ről? Elnézve, -hallgatva a velük készült tévés és rádiós interjúkat, ez egyszer sem merült fel részükről.

A két nő közösségi oldala IDE kattintva érhető el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.