Észtország is segíti Litvániát a bevándorlás megfékezésében

A vilniusi kormány szerint az uniós intézményeknek is nagyobb erőfeszítéseket kellene tenniük.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 07. 24. 16:17
Kapciamiestis, 2021. július 20. Az Európai Unió határrendészeti ügynöksége, a Frontex egyik munkatársa a litván-fehérorosz határon a litvániai Kapciamiestis településen 2021. július 19-én. A Frontex 60 határõrt vezényel a litván-fehérorosz határra július 29. és október 6. között, miután a szomszédos Fehéroroszországból idén csaknem 2100 illegális bevándorló lépett be Litvánia területére. Litvánia július elején határkerítés építésébe fogott a közel-keleti és afrikai migránsok áradata miatt a Fehéroroszországgal közös szakaszon. A kerítés a tervek szerint 550 kilométer hosszúságú lesz. MTI/EPA MTI/EPA Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észtország száz kilométer hosszú szögesdrótot és három drónt ad térítésmentesen Litvániának, hogy megvédje határát a belarusz határon át érkező illegális bevándorlóktól – közölte szombaton Kalle Laanet észt védelmi miniszter, aki Litvánia, illetve az egész Európai Unió elleni hibrid háborúnak nevezte a litván migránsválságot.

Az Európai Unió határrendészeti ügynöksége, a Frontex egyik munkatársa a litván–belarusz határon július 19-én
Fotó: MTI/EPA

A BNS litván hírügynökség ismertetése szerint Laanet telefonon beszélt Agnė Bilotaitė litván belügyminiszterrel, és ajánlott segítséget a válság rendezéséhez. Azt mondta, hogy Litvánia Észtország szövetségese, és azonnali segítséget nyújt neki a válságban.

A litván külügyminisztérium szombaton arról tájékoztatott, hogy Gabrielius Landsbergis külügyminiszter a válságról egyeztetett telefonon Josep Borrellel, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével. Azt mondta, hogy Litvánia intenzíven foglalkozik a krízis megoldásával, de az uniós intézményeknek is a lehető legnagyobb erőfeszítéseket kell tenniük, tárgyalva azokkal a közel-keleti és afrikai országokkal, ahonnan a migránsok érkeznek.

Az év eleje óta a litván–belarusz határon 2470 határsértőt vettek őrizetbe, harmincszor többet, mint tavaly egész évben.

Május végén Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök azt mondta, hogy országa eddig feltartóztatta a szomszédos államba tartó illegális migránsokat, útját állta a drogcsempészetnek, de tekintettel az országra gyakorolt nyugati nyomásra, a hatóságok meggondolhatják magukat.

Vilnius azzal gyanúsítja Minszket, hogy Bagdadból és Isztambulból közvetlen repülőjáratokon utaztat be – többségében iraki – migránsokat, hogy aztán illegálisan az unió területére küldje tovább őket. Az Európai Unió képviselői azt vetették a belarusz hatóságok szemére, hogy szándékosan beengedik az illegális migránsokat Litvánia területére.

A visegrádi négyek külügyminiszterei hétfői komáromi találkozójukon megállapodtak abban, hogy összehangoltan segítséget nyújtanak Litvániának. Lengyelország csütörtökön bejelentette, hogy humanitárius konvojokat küld Litvániába.

Szombaton Prága is bejelentette, hogy segélyt továbbít a balti országba: a cseh belügyminisztérium húsz sátrat, száz tábori ágyat, ötszáz takarót és ugyanennyi hálózsákot küld. A 3,2 millió korona (450 millió forint) értékű segély még a nap folyamán megérkezik Vilniusba. Jan Hamáček cseh belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a migránsprobléma felhasználását nyomásgyakorlásra az Európai Unióra vagy tagországaira.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.