Angela Merkel német kancellár csütörtöki berlini sajtótájékoztatóján kijelentette: aggasztja a koronavírus-fertőzöttek számának exponenciális növekedése. Merkel felszólította a német állampolgárokat, hogy oltassák be magukat.
– Mindannyian szeretnénk, ha az élet visszatérne a normális kerékvágásba
– hangsúlyozta a politikus.
Hozzátette: „Minél többünket beoltották, annál szabadabbak leszünk.” A kancellár arra kérte azokat, akik hisznek az oltás hatásosságában, hogy győzzék meg kételkedő ismerőseiket. Merkel elmondta, az oltás nemcsak a beoltottat védi, hanem szeretteit és hozzátartozóit is. Megjegyezte: továbbra is fontos, hogy az emberek hordják a maszkot, minél sűrűbben szellőztessenek, teszteltessenek és tartsák meg a fizikai távolságot egymástól. A kancellár arról is beszélt, hogy a múlt heti áradások hatalmas károkat okoztak Németország nyugati részén, és az újjáépítés sokáig tart majd.
– Türelemre lesz szükségünk
– szögezte le a politikus megjegyezve, hogy továbbra is több embert eltűntként tartanak számon.
Merkel kiemelte: az a cél, hogy közösen finanszírozzák az áradások okozta károk helyreállítását. Hozzátette: a következő napokban egyeztetnek a tartományi vezetőkkel a helyreállítási alap finanszírozásának részleteiről. A szövetségi kormány szerdán kétszázmillió eurós gyorssegélyt bocsátott az érintett tartományok rendelkezésére. Az áradásokban több mint százhetvenen vesztették életüket. A német kancellár sajtótájékoztatóján kitért a migrációs helyzetre is. Erről beszélve felszólította az Európai Unió tagállamait, hogy tegyék le egy közös menedékpolitika alapjait. Merkel szerint azoknak az embereknek a befogadására kellene koncentrálni, akiket hazájukban üldöznek. A német vezető egyúttal elfogadhatatlannak nevezte, hogy Belarusz nem tartóztatja fel a területéről Litvániába tartó migránsáradatot.

Fotó: MTI/EPA pool/Sascha Steinbach
A kancellár azt is elmondta: szerinte szigorúbban kellene ellenőrizni, hogy kik férhetnek hozzá a kémszoftverekhez, mert fontos, hogy ezek az eszközök ne kerüljenek rossz kezekbe. Aláhúzta: nem lenne szabad, hogy olyan országok is hozzáférjenek az ilyen típusú szoftverekhez, ahol nem biztosított, hogy az igazságügyi hatóságok ellenőrzik azok felhasználását. Merkel arra a – különféle médiaszervezetek által a napokban nyilvánosságra hozott – vizsgálatra reagált, amelyből kiderült, hogy az izraeli NSO vállalat által gyártott Pegasus kémprogramot számos esetben használták sikerrel újságírók, politikusok és aktivisták megfigyelésére globális szinten.