Pozícióharc az amerikai nagyköveti helyekért

Lassan halad a Joe Biden adminisztrációja a diplomáciai képviseletek feltöltésével.

2021. 07. 05. 22:02
BIDEN, Joe
Joe Biden amerikai elnök egységet mutatna. Fotó: Phil Noble Forrás: MTI/AP/Pool/Phil Noble
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joe Biden amerikai elnök a napokban több nagykövetjelöltet is megismertetett a nyilvánossággal, köztük azokat, akik várhatóan Németországban, a NATO-ban, Koszovóban és Ghánában dolgoznak majd. A bejelentés megerősítette azt a korábbi hírt, miszerint Biden azt tervezi: egy politikai filozófust, Amy Gutmannt választja németországi nagykövetnek. Gutmann jelölése a transzatlanti kapcsolat szempontjából kulcsfontosságú időpontban történik, ugyanis néhány hét múlva Angela Merkel német kancellár a Fehér Házba látogat. Ha kinevezik, Gutmann lesz az első nő, aki ezt a posztot tölti be. Eddig Biden több mint húsz követet nevezett meg, bár több kulcsfontosságú pozíció még nincs betöltve, beleértve a kínai és iraki nagyköveti helyeket.

Sok-sok állásinterjú

Az amerikai kormányzat 163 külképviseleti pozícióba keres most jelöltet

– hangsúlyozta a Magyar Nemzet megkeresésére Ugrósdy Márton. A Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója kiemelte azt is, miután megtalálták a különböző jelölteket, egy szigorú jóváhagyási folyamaton kell nekik átesniük a Szenátus külügyi bizottságában. A Biden-kormány korábban közölte azt is, hogy változtatni szeretne a karrierdiplomaták és a politikai kinevezettek közti arányon: az Amerikai Diplomáciai Szövetség (AFSA) összeállítása szerint Donald Trump korábbi elnök nagyköveteinek több mint 43 százaléka politikai kinevezett volt, ez az arány Barack Obama esetében 30,5 százalék, George W. Bush elnök esetében 31,8 százalék volt. A jelenlegi Fehér Ház szeretné a politikai nagyköveti kinevezettek arányát harminc százalék körül tartani.

A nagykövetek kiválasztásánál kétféle megfontolást vesznek figyelembe. Ahol nem bonyolultak, vagy problémásak a kapcsolatok – és ideérthető az összes európai ország –, oda politikai támogatókat vagy rokonokat küldenek.

Utóbbi volt Budapesten például George Herbert Walker, azaz „Uncle Bert”, George W. Bush republikánus elnök kinevezettje, a néhai idősebb George Bush elnök unokatestvére. De például Julie Smith, aki az Obama-adminisztráció idején Joe Biden alelnök nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese volt, és jelenleg Antony Blinken külügyminiszter vezető tanácsadója, az Egyesült Államok NATO-nagykövete lesz Brüsszelben – magyarázta Ugrósdy Márton. – Afrikába vagy Afganisztánba jellemzően a gazdag emberek nem szeretnének elmenni. Viszont olyan országba, amelynek az Egyesült Államok szempontjából politikai jelentősége van, mint amilyen Moszkva vagy Peking, ott annak is üzenetértéke van, hogy milyen szakembert választanak a pozícióba – folytatta. A Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója hozzátette: azokban az országokban, ahol most nincsenek nagykövetek, ott az ideiglenes ügyvivők látják el a feladatokat, akik jellemzően karrierdiplomaták.

Joe Biden amerikai elnök
Fotó: MTI/AP/Pool/Phil Noble

Korábban volt több botrány a kinevezéseknél: Barack Obama korábbi demokrata elnök érájában történt, hogy a budapesti, az oslói és a Buenos Aires-i nagykövetjelöltről meghallgatása során kiderült, hogy nem rendelkezik beható ismeretekkel a leendő fogadó országról. Az AFSA akkor négy témacsoportba szedett állásfoglalása szerint a leendő amerikai nagyköveteknek vezetői képességekkel, egyéniséggel, bizonyított kapcsolatteremtési képességekkel kell rendelkezniük, érteniük kell a magas szintű politikát és műveleteket, a kulcsfontosságú amerikai érdekeket és értékeket az érintett országgal vagy szervezettel kapcsolatban, érteniük kell a menedzsmenthez, valamint érteniük kell a fogadó országhoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz.

Magyarország még várhat

Budapesten David Cornstein távozása, azaz több mint fél éve nem szolgál amerikai nagykövet. Úgy tudjuk, azóta sem történt előrelépés az ügyben. Ahogy azt korában lapunk megírta, az Obama-féle Orbán-ellenes diplomáciai garnitúrába illeszkedő Karen Erika Donfried irányíthatja majd a leendő budapesti amerikai nagykövetet, hiszen Joe Biden őt jelölte az Euró­páért, így Magyarországért is felelős helyettes államtitkári posztra. Lapunknak korábban John Fonte konzervatív amerikai politológus, a washingtoni Hudson Intézet programigazgatója úgy fogalmazott: Karen Erika ­Donfried jelölése arra utal, hogy Európát illetően visszatér az Obama-féle politika, amely inkább a Brüsszelből irányított EU-integrá­ciót támogatja, és eltávolodik a Trump által hangsúlyosan kezelt szuverenitástól és nemzetállami demokráciától.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.