Joe Biden amerikai elnök a napokban több nagykövetjelöltet is megismertetett a nyilvánossággal, köztük azokat, akik várhatóan Németországban, a NATO-ban, Koszovóban és Ghánában dolgoznak majd. A bejelentés megerősítette azt a korábbi hírt, miszerint Biden azt tervezi: egy politikai filozófust, Amy Gutmannt választja németországi nagykövetnek. Gutmann jelölése a transzatlanti kapcsolat szempontjából kulcsfontosságú időpontban történik, ugyanis néhány hét múlva Angela Merkel német kancellár a Fehér Házba látogat. Ha kinevezik, Gutmann lesz az első nő, aki ezt a posztot tölti be. Eddig Biden több mint húsz követet nevezett meg, bár több kulcsfontosságú pozíció még nincs betöltve, beleértve a kínai és iraki nagyköveti helyeket.
Sok-sok állásinterjú
Az amerikai kormányzat 163 külképviseleti pozícióba keres most jelöltet
– hangsúlyozta a Magyar Nemzet megkeresésére Ugrósdy Márton. A Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója kiemelte azt is, miután megtalálták a különböző jelölteket, egy szigorú jóváhagyási folyamaton kell nekik átesniük a Szenátus külügyi bizottságában. A Biden-kormány korábban közölte azt is, hogy változtatni szeretne a karrierdiplomaták és a politikai kinevezettek közti arányon: az Amerikai Diplomáciai Szövetség (AFSA) összeállítása szerint Donald Trump korábbi elnök nagyköveteinek több mint 43 százaléka politikai kinevezett volt, ez az arány Barack Obama esetében 30,5 százalék, George W. Bush elnök esetében 31,8 százalék volt. A jelenlegi Fehér Ház szeretné a politikai nagyköveti kinevezettek arányát harminc százalék körül tartani.
A nagykövetek kiválasztásánál kétféle megfontolást vesznek figyelembe. Ahol nem bonyolultak, vagy problémásak a kapcsolatok – és ideérthető az összes európai ország –, oda politikai támogatókat vagy rokonokat küldenek.
Utóbbi volt Budapesten például George Herbert Walker, azaz „Uncle Bert”, George W. Bush republikánus elnök kinevezettje, a néhai idősebb George Bush elnök unokatestvére. De például Julie Smith, aki az Obama-adminisztráció idején Joe Biden alelnök nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese volt, és jelenleg Antony Blinken külügyminiszter vezető tanácsadója, az Egyesült Államok NATO-nagykövete lesz Brüsszelben – magyarázta Ugrósdy Márton. – Afrikába vagy Afganisztánba jellemzően a gazdag emberek nem szeretnének elmenni. Viszont olyan országba, amelynek az Egyesült Államok szempontjából politikai jelentősége van, mint amilyen Moszkva vagy Peking, ott annak is üzenetértéke van, hogy milyen szakembert választanak a pozícióba – folytatta. A Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója hozzátette: azokban az országokban, ahol most nincsenek nagykövetek, ott az ideiglenes ügyvivők látják el a feladatokat, akik jellemzően karrierdiplomaták.