„Egy nukleáris háborúnak nincsenek győztesei” – szögezte le júniusi, genfi találkozóján Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök. A két vezető egyetértett abban is, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államoknak átfogó kétoldalú párbeszédet kell indítania a hadászati stratégiai stabilitásról. Ennek az első lépcsőfoka ma Genfben lesz, ahol orosz–amerikai tárgyalások kezdődnek a nukleáris fegyverek ellenőrzéséről.
A két ország legutóbb, a nukleáris fegyverzet-ellenőrzés iránti elkötelezettségének bizonyítékaként, pár hónappal ezelőtt meghosszabbította a hadászati támadófegyverek korlátozásáról megkötött új Start-szerződést. A dokumentum még 2011-ben életbe lépett: ez egy olyan fegyverzetkorlátozási rendszer része, amelynek célja a katonai versengés – azon belül is a fegyverkezési verseny – szabályozása. A két ország korábban is kötött hasonló egyezményeket: ilyen volt az INF-szerződés, amelyet még 1987-ben írtak alá és a célja a közepes és rövid hatótávolságú rakéták felszámolása volt. A szerződést 2019-ben felmondták. De ide sorolható az úgynevezett Nyitott égbolt egyezmény is. Ezt a fegyverzetkorlátozási megállapodást 1992-ben dolgozták ki, majd jóval később, 2002-ben lépett életbe: a dokumentum lehetővé tette a részt vevő 35 államnak – köztük az Egyesült Államoknak, Oroszországnak és Magyarországnak is –, hogy fegyvertelen megfigyelési repüléseket végezhessenek egymás területe felett. A cél a katonai tevékenység átláthatóságának biztosítása volt. Tavaly viszont Washington arra hivatkozva lépett ki az egyezményből, hogy Moszkva megsértette a megállapodást, mivel egyes vidékei felett korlátozta vagy meg is tiltotta a repüléseket.

A mostani találkozó előtt kiderült az is, hogy Vlagyimir Putyin két továbbfejlesztett, „végítélet napja” repülőgép gyártását rendelte meg az orosz hadseregtől arra az esetre, ha egy esetleges atomháború következne be. A gépek parancsnoki és irányítási központként működnének egy pusztító atomkonfliktus esetén. A repülőgép célja, hogy támadás esetén biztonságba juttassa Oroszország felső vezetését és lehetővé tegye számukra a fegyveres erőkkel való kapcsolattartást.