Elkezdődött a visszaszámlálás, már csupán egy napjuk maradt a külföldi kormányoknak, hogy kimenekítsék állampolgáraikat, valamint a korábban a csapataiknak dolgozó afgánokat Afganisztánból. Noha rengetegen aggódnak amiatt, hogy ha a tálibok lezárják az országot, nem tudják majd elhagyni Afganisztánt, Antony Blinken amerikai külügyminiszter közölte, az Egyesült Államok gondoskodik arról, hogy kijussanak azok az emberek is, akik augusztus 31-ig ezt nem tudják megtenni. Emmanuel Macron francia elnök elmondta, több ezer olyan nőt és férfit kell védelem alá helyezni, akik azért vannak veszélyben, mert korábban Franciaországnak dolgoztak vagy mert az emberi jogokért küzdenek Afganisztánban.
Mindent megtettünk, amit tudtunk. De arra megoldást kell még találnunk partnereinkkel és a tálibokkal is tárgyalva, hogy ezek az emberek elhagyhassák Kabult, illetve Afganisztánt, és védelem alá kerüljenek
– jelentette ki a francia államfő, hozzátéve, a további kimenekítések érdekében a tálibokkal megkezdett tárgyalások nem jelentik azt, hogy Franciaország el fogja ismerni a tálib vezetést.
Már szinte csak az amerikai erők maradtak Afganisztánban, az európai országok zöme a múlt heti öngyilkos merényletet követően leállította az evakuálásokat. Azonban már a Pentagon is bejelentette, megkezdték az amerikai erők kivonását, miután múlt héten csütörtökön tizenhárom katonájuk egy, a kabuli repülőtérnél végrehajtott öngyilkos merénylet során életét vesztette.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó ismertette: mintegy háromszáz amerikai állampolgár maradt Afganisztánban, akiket a határidő lejárta előtt igyekeznek kimenekíteni. Két amerikai tisztviselő pedig arról számolt be hétfőn, hogy a legtöbb amerikai diplomata már elhagyta az országot. Blinken azonban úgy véli, még nem veszett el minden remény az országban rekedtek számára: álláspontja szerint a tálibok augusztus 31-e után is engedélyezni fogják a mentőakciókat. A külügyminiszter azzal magyarázta állítását, hogy az új afgán vezetés számára 114 ország már egyértelműen jelezte, elvárják, hogy az érintett személyeket kiengedjék az országból, továbbá közölte, Washington is mindent meg fog tenni ennek érdekében. A tárcavezető emellett arra is utalt, igyekeznek segíteni azon országok állampolgárain is, amelyek húsz éven át támogatták az Egyesült Államok afganisztáni misszióját. Blinken ugyanakkor hangsúlyozta, a katonáknak állandó készültségben kell lenniük, mert bármikor sor kerülhet egy újabb támadásra.
Ben Sasse republikánus szenátor azonban azzal vádolta a Joe Biden amerikai elnök vezette washingtoni adminisztrációt – egyúttal Blinkent is –, hogy rózsaszínű felhőbe burkolt képet igyekeznek festeni az evakuálásokról.
Sasse az ABC amerikai televíziócsatorna egyik műsorában közölte, nyilvánvalóan nincsen terv az amerikai állampolgárok, valamint a szövetséges hatalmak Afganisztánban rekedt állampolgárainak kimenekítésére, miután lejár az augusztus 31-i határidő. A szenátor undorítónak nevezte Blinken korábbi nyilatkozatait, azt pedig, hogy az Egyesült Államoknak bíznia kellene a tálibokban, „buta” és „őrült” gondolatnak nevezte.
Továbbra is úgy tűnik, a »bízzunk a tálibokban« tervet követik, mert a tálibokat nagyon érdekli, hogy a világ mit gondol róluk
– magyarázta a republikánus politikus. Az ABC és az Ipsos közvélemény-kutató cég nemrégiben végzett felmérése arra mutatott rá, hogy az amerikaiak 84 százaléka szerint az amerikai kontingensnek egészen addig Afganisztánban kellene maradnia, amíg az Egyesült Államok minden állampolgárát ki nem menekítették. A válaszadók 59 százaléka nem ért egyet Biden Afganisztán-politikájával.
Borítókép: Amerikai katonák a kerítésen belül, kívül bebocsátásra váró emberek a kabuli Hamid Karzai nemzetközi repülőtér előtti ellenőrzőpontnál 2021. augusztus 26-án
Fotó: MTI/AP/Wali Sabawoon