Matteo Salvini ultimátumot adott az olasz kormánynak

A Liga elnökét felháborítja, hogy a belügyminiszter állampolgárságot adna a bevándorlóknak.

2021. 08. 10. 17:15
Földközi-tenger, 2019. szeptember 14. Európába igyekvő illegális bevándorlók az Ocean Viking hajó fedélzetén, a Földközi-tengeren 2019. szeptember 13-án. Másnap az olasz kormány engedélyezte, hogy az SOS Mediterranée francia nem kormányzati szervezet és az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet által üzemeltetett hajón tartózkodó 82 migráns partra szálljon a szicíliai Lampedusa szigetén. MTI/AP/Renata Brito Fotó: MTI/AP/Renata Brito
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Olaszország a koronavírus negyedik hullámával küzd, addig a kormány koalíciós partnerei a bevándorlásról vitáznak. Továbbra sincs egyetértés az olasz kormánytöbbség tagjai között. Matteo Salvini, a jobboldali Liga főtitkára nem tűri azt, hogy Luciana Lamorgese belügyminiszter képtelen megoldani a déli partokra érkező bevándorlók tömegeinek feltartóztatását. Salvini gyakran hangoztatja, hogy pártja többek között azért lépett a Mario Draghi vezette kormányba, hogy hatással lehessen a határvédelemre, törekvései azonban eddig nem hozták meg a várt eredményt. A hónap elején ultimátumot adott:

 

Amennyiben augusztus végéig nem lesznek változások az ország bevándorlási politikájában, kilépünk a kormányból 

– üzente koalíciós partnereinek. A későbbiekben több forrás jelezte, Salvininak nem áll szándékában megbuktatni a kormányt. A Luciana Lamorgese belügyminiszter és Matteo Salvini közötti kapcsolat azonban továbbra is feszült és a sajtóban üzennek egymásnak. Az illegális bevándorlás összetett és igen kényes kérdését azonban még nem sikerült a tárgyalóasztalnál megvitatniuk a feleknek.

 

Közben naponta több százan érkeznek Lampedusa és Szicília szigetére, a helyi vezetés jajkiáltása nem jut el a római palotákig. Nello Musumeci szicíliai kormányzó kettős vészhelyzet kihirdetését kérte a napokban Mario Draghi kormányfőtől.

 

Nemcsak a migrációs hullám intenzitása kétségbeejtő, hanem a hajókon érkező, koronavírussal fertőzött személyek elhelyezése is. Az ország rendkívüli erőfeszítéseket tesz a járvány megfékezésére, nem engedheti meg, hogy az Afrikából érkezők újabb veszélyforrást jelenthessenek a lakosságra 

– véli a kormányzó. 

 

Mindeközben Luciana Lamorgese belügyminiszter a külföldiek állampolgársághoz juttatásának lehetőségeit fontolgatja.

 

 Remélem, mielőbb politikai egyetértés születik a ius soliról, mely helyes ügy

– nyilatkozta a politikus a La Stampa újságnak. Az állampolgárság kérdése újra napirendre került. Az olimpiai játékok során érmet nyert sportolók közül ugyanis nem mindenki olasz állampolgár, bár rendkívüli eredményeikkel az olasz nemzet dicsőségét szolgálják. A belügyminiszter a nemzeti olimpiai bizottság elnöke, Giovanni Malagò szavaira reagált, aki úgy véli, a rendkívüli eredményeket elért atlétákat megilletné az olasz állampolgárság. Lamorgese hangsúlyozta, fontos lenne, hogy a másodgenerációs bevándorlók a társadalom szerves részének érezzék magukat.

 

Matteo Salvini nehezményezte a belügyminiszter kijelentését és azzal vádolta, hogy a migránsokat taxiztató emberkereskedők érdekeit képviseli. Lamorgese ezekkel a szavakkal válaszolt: „Valószínűleg Salvininak nem világos, milyen nehézségekkel kell megküzdenünk nap mint nap. Ha azonban van ötlete, hogy hogyan lehetne a tengeren érkező hajókat megállítani, akkor örömmel meghallgatom” – üzente a Liga elnökének. A politikus hozzátette azt is: nincs szó migránsinvázióról.

 

Borítókép: Európába igyekvő illegális bevándorlók a szicíliai Lampedusa szigetén.
Fotó: MTI/AP/Renata Brito

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.