Újabb konfliktus forrásává vált az olasz koalíciós partnerek számára az Afganisztánban kialakult krízishelyzet kezelése, valamint a menekültek befogadása. A központi kérdés: kiket és milyen mennyiségben fogadjon be Olaszország. Különösen a jelenlegi helyzetben, amikor napi rendszerességgel kötnek ki a déli partoknál az Afrikából érkező illegális bevándorlók hajói. Mario Draghi kormányfő a minap közleményt bocsátott ki, azt követően, hogy a tálibok kezére került Afganisztán.
Nem hagyjuk magukra azokat, akikkel éveken keresztül együtt dolgoztunk
– üzente a nyugati világgal együttműködő, majd magára hagyott lakosságnak az olasz miniszterelnök. A minisztertanács által kibocsátott közlemény bejelenti, hogy Olaszország az európai partnerországokkal közösen részt vállal az afganisztáni krízis rendezésében. Hangsúlyozta, hogy a tagországoknak mindent meg kell tenniük, a tálibok haragjától menekülő lakosság befogadására”, arról azonban, nem született döntés, hogy hány menekült befogadását vállalja Olaszország.
A kormánypártok véleménye ugyanis ebben a kérdésben is jelentősen eltér egymástól. Az Enrico Letta vezette Demokrata Párt azonnali és korlátok nélküli befogadást sürget, Matteo Salvini, a Liga főtitkára azonban óvatosságra inti koalíciós partnerét. A volt belügyminiszter a Morning News című olasz televíziós műsorban nyilatkozott az afgán krízisről.
Nem így kellett volna végződnie húsz év erőfeszítés után, nem kellett volna gyáván elmenekülni. Az amerikaiak döntése miatt a tálibok kezében hagytuk az országot
– fogalmazott. A volt belügyminiszter a televíziós műsorban elmondta, hogy kapcsolatban áll az afgán és a pakisztáni nagykövetekkel, hiszen Pakisztán főszerepet játszik a szélsőséges és fanatikus iszlám terjedésében. Afganisztán, Pakisztán, Törökország, Irán hatással van Egyiptom, Líbia és Tunézia helyzetére. Nem csak nekik probléma, hanem veszélyt jelent számunkra is.
Az ideális megoldás a humanitárius folyósók létesítése lenne, a nőket és a gyermekeket biztonságba kell helyezni. Senki sem kérheti Olaszországtól, hogy fogadjon be 30-50 ezer menekültet, már így is Európa menekülttáborává vált. Létezik még 26 tagország?
– tette fel a kérdést Salvini. Véleménye szerint amennyiben a válasz igen, akkor most rajtuk a sor, nem terhelheti a világ minden problémája az olaszokat. Ne felejtkezzünk meg a terrorista beszivárgások veszélyére figyelmeztet a volt belügyminiszter, nem tehetjük meg, hogy ellenőrzés és korlátok nélkül mindenkit beengedjünk – jelentette ki a Liga elnöke.
Nem nyithatjuk ki a kapukat több millió menekült előtt, akik között potenciális terroristák is érkezhetnek Európába
– szögezte le.
Borítókép: MTI/EPA-ANSA/Giuseppe Lami