Dohába indult az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottja, hogy nyomást gyakoroljon a tálibokra, hagyjanak fel a harcokkal – jelentette be helyi idő szerint hétfőn az Egyesült Államok külügyminisztériuma. A tárca által kiadott közleményben hozzáteszik, Zalmay Khalilzad igyekszik meggyőzni a tálibokat – akik irodát tartanak fent Dohában –, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, és politikai úton rendezzék a kabuli kormánnyal fennálló nézeteltéréseiket. Az előreláthatóan három napig tartó megbeszéléseken részt vesz több más ország megbízottja is.
Jóllehet szeptemberben Dohában megkezdődtek az afgánközi béketárgyalások, a tálibok májusban átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, kihasználva azt, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. A radikálisok az elmúlt napokban több tartományi székhelyet vontak irányításuk alá, és megkezdték az előkészületeket Balh tartomány székhelye, Mazari-Sarif bevételére.
John Kirby, az Egyesült Államok védelmi minisztériumának (Pentagon) szóvivője leszögezte, Washingtont mélyen aggasztják a legutóbbi fejlemények, ám hozzátette azt is, hogy az afgán biztonsági erők képesek felvenni a harcot a lázadókkal. Arra a kérdésre, mit tudna tenni az Egyesült Államok hadserege, ha ez mégsem így lenne, Kirby azt felelte: nem sokat. – A saját országuk védelméről van szó. Ez az ő harcuk – jelentette ki Kirby a biztonsági erőkre utalva, amelyeknek mostanáig a külföldi csapatok segítséget nyújtottak az összecsapásokban.
A Reuters hírügynökség nevük elhallgatását kérő amerikai tisztségviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Joe Biden amerikai elnököt a hadsereg soraiból már korábban arra figyelmeztették: a csapatkivonás nyomán tartományi székhelyek eshetnek el. Arra azonban senki nem számított – tették hozzá –, hogy ez ilyen gyorsan bekövetkezik.
Borítókép: Romos épület tálib fegyveresek és afgán kormányerők összecsapása után az észak-afganisztáni Kunduzban 2021. augusztus 8-án.
MTI/AP/Abdulláh Szahil