Rendes körülmények között Afganisztán a függetlenség napját ünnepelné augusztus 19-én – hiszen 1919-ben ezen a napon ért véget a brit uralom az országban –, idén azonban a jeles nap a tálib hatalomátvétel elleni tiltakozásokról szól.
Csütörtökön több kelet-afganisztáni városban szerveztek tüntetéseket, egy szemtanú szerint több ember is meghalt, amikor a tálibok tüzet nyitottak a tömegre Kunar tartomány székhelyén, Aszadábádban.
Az azonban nem egyértelmű, hogy a fegyverek végeztek-e az emberekkel, vagy a lövésektől kétségbeesett tömeg taposta-e el őket.
– Több százan vonultak az utcákra. Eleinte féltem, és nem akartam csatlakozni, de amikor láttam, hogy a szomszédom is ott van, fogtam a zászlómat, és én is beálltam a tömegbe – nyilatkozta a Reutersnek Mohammed Szálim.
– Tisztelet jár azoknak, akik a zászlónkat hordozzák, és így kiállnak a nemzet méltóságáért
– biztosította támogatásáról a tüntetőket Amrullah Száleh volt első alelnök, aki a tálibok hatalomátvétele után az ország ügyvivő elnökének kiáltotta ki magát.
A közösségi ellenállás első jeleként szerdán a kelet-afganisztáni Dzsalálábád városában is tüntetésekre került sor.
Az interneten közzétett videókból az derült ki, hogy a tiltakozáson több száz afgán gyűlt össze a nemzeti lobogó alatt, miután összetépték a tálibok fehér színű zászlóját.
– Feláldozom az életemet a nemzeti zászlóért, mivel ez a mi zászlónk. A kormányunk pedig hamarosan visszatér, ha Isten is úgy akarja
– nyilatkozta egy tüntető a Sky News brit hírtelevíziónak.
Két szemtanú és egy afgán rendőrtiszt pedig arról számolt be a Reuters hírügynökségnek, hogy a szerdai tüntetéseken hárman meghaltak, és többen megsebesültek, miután a tálib harcosok tüzet nyitottak a demonstrálókra.
Az elhunyt tüntetőkön kívül vasárnap óta tizenkét afgán vesztette életét a kabuli repülőtéren a tálibok és a NATO jelentései szerint. Az állampolgárok egy részével fegyverlövések végeztek, másik részüknek azonban a kialakult pánik okozta a halálát.
Ahogyan lapunk is megírta, a kétségbeesett afgánok közül néhányan az amerikai repülők külső részein próbáltak megbújni, ám a gép felszállása után nem sokkal visszazuhantak a földre, és szörnyethaltak.
Ugyan az Egyesült Államok és más nyugati országok mentési munkálatai felgyorsultak azok után, hogy a tálibok négy nappal ezelőtt átvették az irányítást Afganisztán fővárosa felett,
szemtanúk szerint az iszlamisták elzárják a kabuli reptér felé vezető utakat a menekülő afgánok elől.
Míg a repülőtéren belül az amerikai erők irányítanak, kívül a tálibok járőröznek, akik arra szólítják fel a lakosokat, hogy térjenek vissza otthonukba.
– Ez egy katasztrófa. A tálibok lövéseket adnak le a levegőbe, és fegyvereikkel ütlegelik az embereket
– panaszkodott egy menekülő afgán. Egy másik állampolgár pedig arról számolt be a France 24 francia állami hírcsatornának, hogy a helyzet rémisztő, és bármi megtörténhet.
– Senkit sem akarunk bántalmazni – jelentette ki a beszámolók ellenére egy neve elhallgatását kérő tálib.
Egy nyugati biztonsági tisztségviselő közlése szerint Afganisztánból vasárnap óta körülbelül nyolcezer embert menekítettek ki. Számos afgán civilben az élteti a reményt, hogy nyugati hatalmak a napokban sorra jelentették be: ki akarják menekíteni ott dolgozó állampolgáraikat, és olyan afgánokat, akik alkalmazásukban álltak az elmúlt években, évtizedekben.