Távolról akár amerikai katonákkal is összetéveszthetné őket az ember. Taktikai sisak, olykor éjjellátóval felszerelve. Terepszínű katonai egyenruha. Golyóálló mellény. Amerikai gyártmányú M4-es gépkarabély. Ők a tálibok elit kommandósai, a Badri 313-asok.
A különleges egységet már évekkel ezelőtt életre hívták, alapítójuk Badruddin Hakkani, akivel 2012-ben végzett egy amerikai dróncsapás. Nevüket a Koránban is feltűnő, 624-ben vívott badri csatáról kapták, amelyben Mohamed próféta sorsfordító győzelemre vezette híveit Mekka ellen. Létszámukat nagyjából ötezer főre becsülik. A figyelem csak most, Kabul elfoglalása után összpontosult igazán rájuk.
A Humveekon járőröző, láthatóan jól felszerelt, professzionális katonák képe élesen elüt a nagy szakállú, turbános, Kalasnyikovot cipelő tálib harcos sztereotípiájától.
Afganisztán új urai pedig alaposan rá is játszanak a feltűnő egységre: gyakorta szerepelnek a videókban, fotósoknak pózolnak, interjúkat adnak.
Saját országunk van. Most már saját hadseregre is szükségünk van
– magyarázta a TRT riporterének az egység egyik parancsnoka, mi a feladatuk. A török csatorna hozzátette, a tálib vezetés célja, hogy töredezett fegyveres erőiket egyetlen hadseregben egyesítsék.
A Badri 313 emellett egyfajta fricska is az amerikaiaknak. Harcosaik az ellenségtől zsákmányolt felszerelést és fegyvereket használnak, nyugati katonai taktikát alkalmaznak. Korábban olyan fotót tettek közzé, melyen a II. világháború híres Ivo Dzsima-i képét másolva a tálibok kitűzik zászlajukat Afganisztánban.
Hogy pontosan milyen a harcértékük és mennyi ebből a propaganda, azt nehéz megítélni. A TRT-nek nyilatkozó parancsnok arról beszélt, hogy a csatlakozás feltétele náluk a „mártíromság keresése”, vagyis az öngyilkos merényletre való elszántságot jelenti. Korábban az internetre olyan videót töltöttek fel, amely a, városi hadviselést is gyakorló kiképzésüket mutatta be.
Szakértők már korábban figyelmeztettek, hogy a tálibok stratégiája és módszere egyre profibb és kifinomultabb, már rég nem „fegyveres kecskepásztorok”, mint amilyennek a rossz nyelvek tartották őket. Ráadásul az elmúlt két évtizedben értékes harctéri tapasztalatokból sem volt hiány.
A Badri 313 harcosainak mindenesetre most új szerepben kell kipróbálnia magát: a külföldi erők kivonulásával nincs ki ellen az életüket áldozni, legfőbb feladatuk most a főváros biztosítása.
Borítókép: A Badri 313-as egység harcosai. Forrás: EyePress/AFP