Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök újraválasztásának egyéves évfordulója alkalmából az Egyesült Államok újabb szankciókat vezet be Belarusszal szemben – derül ki Joe Biden amerikai elnök hétfői bejelentéséből.
Az Egyesült Államok továbbra is kiáll az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, miközben szövetségeseinkkel és partnereinkkel közösen vonjuk felelősségre a Lukasenka-rezsimet
– fogalmazott Biden a szankciók elrendeléséről szóló elnöki rendelet aláírását követő közleményében. – Mindazoknak, akiknek fontosak az emberi jogok, a szabad és tisztességes választások és a véleménynyilvánítás szabadsága, ki kell állniuk az elnyomás ellen – tette hozzá.
A Fehér Ház közlése szerint a mostani elnöki rendelet lehetővé teszi a Biden-adminisztrációnak, hogy szankciókat vezessen be a Lukasenka-kormány további tagjaival szemben, beleértve a belarusz gazdaság biztonsági, energetikai, dohányipari, építőipari és szállítási ágazatában tevékenykedő személyeket is. Az amerikai pénzügyminisztérium bejelentette, hogy büntetőintézkedéseket vezetnek be például a pénzmosással vádolt Belarusz Olimpiai Bizottság, valamint a Beloruszkalij OAO nevű állami vállalat ellen, amely a vádak szerint illegálisan finanszírozza a kormányt.
Egy évvel ezelőtt a belarusz nép a demokrácia legalapvetőbb kifejezésén – a választásokon – keresztül igyekezett hallatni hangját, és alakítani saját jövőjét. A belarusz nép egyértelmű akaratának tiszteletben tartása helyett a Lukasenka-rezsim választási csalást követett el, amelyet egy brutális elnyomó kampány követett
– áll Biden közleményében.
A Fehér Ház a büntetőintézkedések mellett felszólította a minszki kormányt, hogy tegyen lehetővé független nemzetközi vizsgálatot a Ryanair légitársaság vilniusi járatának májusi földre kényszerítésével kapcsolatban, engedje szabadon az összes politikai foglyot, és kezdjen tárgyalásokba a demokratikus ellenzékkel és a civil társadalom szereplőivel.
Lukasenka a tavalyi – a belarusz ellenzék, valamint több nyugati ország szerint csalással megnyert – választás után a hatodik elnöki ciklusát kezdte meg. A belarusz elnök megválasztását követően az ellenzék hónapokon át tiltakozó megmozdulásokat tartott, amelynek következményeként több mint 35 ezer embert vettek őrizetbe és ezreket bántalmaztak, valamint zártak börtönbe.
(Borítókép: Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök a hagyományos évenkénti sajtótájékoztatóján Minszkben 2021. augusztus 9-én.
MTI/AP/BelTA/Nyikolaj Petrov)
Háborút emleget Lukasenka. Újraválasztásának első évfordulója alkalmából az elnöki palotában tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján Aljakszandr Lukasenka hétfőn „szankcióháború” helyett tárgyalóasztalhoz hívta a nyugati országokat, s óvta őket attól, hogy „harmadik világháborút” kíséreljenek meg előidézni. – Önök (a nyugati országok) harmadik világháborút idéznek elő. Ezért az oroszokhoz löknek bennünket? Győzni akarnak ebben a háborúban? Ebben a háborúban nem lesznek győztesek, legalábbis nem önök lesznek a győztesek. [...] Üljünk tárgyalóasztalhoz, és beszéljük meg, hogyan kerülhetünk ki ebből a helyzetből, különben úgy belebonyolódunk, hogy nem lesz visszaút – fogalmazott a belarusz vezető. Az elnök azt is mondta, hogy Kriszcina Cimanouszkaja futónőt külső erők manipulálták, amikor a tokiói olimpiai játékokról Lengyelországba menekült. A sprinter a múlt héten érkezett meg Varsóba, miután megtagadta az edzői utasítást, hogy térjen vissza hazájába, és menedéket kért a tokiói lengyel nagykövetségen.