Az elrettentést szolgálják Észak-Korea új robotrepülőgépei

Sikeresen teszteltek a hétvégén több, nagy hatótávolságú manőverező robotrepülőgépet.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 09. 13. 10:39
KIM Dzsong Un
Phenjan, 2021. szeptember 9. Az szak-koreai kormny ltal kzreadott kp Kim Dzsong Un szak-koreai vezetrl, a Koreai Munkaprt ftitkrrl (k) az orszg alaptsnak 73. vfordulja alkalmbl tartott jszakai katonai dszszemln a phenjani Kim Ir Szen tren 2021. szeptember 9-n. MTI/AP/KCNA/KNS Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea sikeresen tesztelt a hétvégén több, nagy hatótávolságú manőverező robotrepülőgépet – közölte hétfőn a KCNA, a kommunista állam hírügynöksége. A jelentés szerint a harceszközök 1500 kilométer távolságra repültek a szombati és vasárnapi próbaindítások során, és célpontjaikat elérve Észak-Korea felségvizein csapódtak a tengerbe. Elemzők úgy gondolják, hogy ez lehet a phenjani vezetés első olyan manőverező robotrepülőgép-típusa, amely képes nukleáris robbanófej hordozására is.

A KCNA stratégiai jelentőségűnek nevezte a harci robotrepülőgépek kifejlesztését, mert ezek „újabb hatékony elrettentő eszközt nyújtanak Észak-Koreának biztonsága szavatolására, gátat szabva ezzel az ellenséges erők hadgyakorlatainak”. Utóbbi minden bizonnyal a dél-koreai-amerikai hadgyakorlatokra utal, amelyekben a phenjani vezetés támadási előkészületeket lát. – Ez az első manőverező robotrepülőgép Észak-Koreában, ami kifejezetten „stratégiai” jelzést kapott – mondta Ankit Panda, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békért nevű szervezet rangidős elemzője. – Ez bevett körülírása a nukleáris képességekkel rendelkező rendszereknek – tette hozzá.

Az egyelőre nem világos, hogy a phenjani rezsimnek sikerült-e építenie kellően kicsiny nukleáris robbanófejeket is a robotrepülőgépeihez, mindenesetre Kim Dzsong Un észak-koreai vezető az év elején országa egyik fő célkitűzésének nevezte az ilyen jellegű eszközök kifejlesztését.

Borítókép: Kim Dzsong Un észak-koreai vezető az ország alapításának 73. évfordulója alkalmából tartott éjszakai katonai díszszemlén a phenjani Kim Ir Szen téren 2021. szeptember 9-én.
Fotó: MTI/AP/KCNA/KNS

Megrekedt tárgyalások. Az észak-koreai nukleáris leszerelést célzó tárgyalások 2019 februárjában megrekedtek Kim Dzsong Un és Donald Trump akkori amerikai elnök hanoi találkozóján, miután Washington a nukleáris arzenáljának teljes feladását követelte Észak-Koreától, ugyanakkor nem engedett Phenjan azon követelésének, hogy cserébe könnyítsen az ellene bevezetett nemzetközi szankciókon. Joe Biden amerikai elnök kormánya készséget mutatott arra, hogy tárgyalásos úton érje el Észak-Korea nukleáris leszerelését, de mindeddig elzárkózott a szankciós nyomás enyhítésétől.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.