Hollandia ellenzi, hogy az Európai Unió bármiféle változtatást hajtson végre jogrendszerében arra vonatkozóan, hogy az elutasított menedékkérők önkéntes alapon térhessenek haza – jutott az EUobserver birtokába a holland kormány erről szóló irata.
– Ez valószínűleg több joggal ruházná fel azokat, akik már kimerítették a jogi eljárásokat, és semmilyen jogi alapjuk nincs arra, hogy az EU-s országok egyikében maradjanak
– számolt be róla a holland irat.
A kormány szerint a jogi változtatás függvényében nehezebben lehetne visszaküldeni hazájukba a bevándorlókat, és kevésbé lehetne betartatni azt a főszabályt is, miszerint a származási országoknak vissza kell fogadniuk a menekülteket.
A dokumentumban továbbá arra kérik az EU tizenhat tagállamát, valamit Lichtensteint, hogy ismertessék álláspontjukat az uniós határvédelmi szerv, a Frontex szerepéről az elutasított menedékkérők visszaküldésében. Az irat szerint ezek az országok támogatónak tűnnek abban, hogy a varsói székhelyű ügynökség hajtsa végre a kiutasításokat.
– A Frontex lesz az EU hazatelepítési ügynöksége
– nyilatkozta korábban Margarítisz Szkínász. Az uniós biztos áprilisban felvázolta az EU visszaküldésre és reintegrációra vonatkozó stratégiáját, amely egy közös, uniós szintű kiutasítási rendszer kiépítését célozza meg.
Becslések szerint a kiutasítottak csupán egyharmada hagyja el valójában az EU területét. Ezt az arányt szeretnék egyes tagállamok – köztük Finnország, Ausztria és Németország – növelni a Frontex segítségével.