A holland sajtó egyre többet foglalkozik a kisebbségi kormánykoalíció gondolatával, miután lassan hat hónapja, hogy Hágában nem sikerül kormányt alakítani. A márciusi választásokon első helyen befutott Mark Rutte miniszterelnök vezette Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD), valamint a liberális D66 párt ugyanis nem tud megegyezni a preferált koalíciós partnerekről – világított rá az alapproblémára a NOS holland közszolgálati csatorna. A Benelux államban hagyományosan nagyon töredezett a politikai paletta, a rendszer velejárója a koalíciós kényszer, a legutóbbi választásokon pedig összesen tizenhét párt jutott be a holland alsóházba. Mint arra a lapok most emlékeztetnek, Mark Rutte miniszterelnök kizárta a túl instabil, ötpárti kormánykoalíció lehetőségét, miközben szoros szövetségesének, a D66-nak a kereszténydemokrata pártok kormányba való bevonásával akad problémájuk.
A pártok közötti párbeszéd levezénylésével megbízott Mariëtte Hamer felszólította a miniszterelnököt, hogy gondolkozzon el kisebbségi kormány alakításán. Hamer bírálta is a kormányfőt, mondván, Rutte április eleji botránya nagyban hozzájárult ahhoz, hogy nincs bizalom a pártok között. A miniszterelnök egy vele szemben kritikus kereszténydemokrata képviselő kormányból való eltávolításán munkálkodott, majd erről hazudott a parlamentnek. A parlamenti bizalmi szavazást viszont túlélte.
Mark Rutte számára nagy a tét: a 2010 óta hatalmon lévő miniszterelnök hamarosan Hollandia leghosszabban regnáló kormányfője lehet. Egyébként a kisebbségi kormányzásban is van már tapasztalata: 2010-ben csak a Geert Wilders vezette, bevándorlásellenes Szabadságpárt külső támogatásával tudott kormányt alakítani, ám a fura szövetség kevesebb mint két év alatt összeomlott.