Aggasztóan növekszik az uzsorások terjeszkedése az olasz fővárosban
A parlament felmérése szerint a világjárvány jelentős megoldatlan anyagi nehézségeket hagyott hátra maga után, ami a szürkegazdaság terjedéséhez vezetett. Az uzsorások hálója immár nemcsak a magánszemélyekre, hanem a kis- és középvállalatokra is kiterjed. A maffiacsoportokhoz hasonló eszközöket életbe léptető helyi szervezett bűnözés beszivárgásának veszélyére hívta fel a figyelmet a parlament maffiaellenes nyomozó csoportja. Míg a múltban a félsziget déli térségére nézve jelentett komoly veszélyt az uzsorások jelenléte, vagyis a szicíliai maffia, a Camorra és a ’Ndrangheta szervezetek, addig most Lazio tartományban, főképpen a fővárosban koncentrálódik a szervezett bűnözés. Az illegális tevékenységekre vonatkozó feljelentések száma 2019-ben 9037 volt, 2020-ban pedig 12 699-re növekedett.
Forrás: agi.it
Jogállamisági offenzívával és internetes cenzúrával érvel a német Zöldek párt
Az idar-obersteini lövöldözés témája is belopta magát a politikai pártok vezetőinek csütörtök esti, a választások előtti utolsó vitaműsorába. A német városban egy 49 éves férfi pár napja fejbe lőtt egy húszéves benzinkúti dolgozót, mert az maszkviselésre kérte őt az üzletben. A gyilkos később feladta magát a rendőrségen, és azzal érvelt, hogy a Covid-intézkedések mentálisan megterhelik. A csütörtöki vitában Armin Laschet, a jobboldali CDU elnöke a társadalom agresszív hangjainak elnyomását szorgalmazta, míg Annalena Baerbock, a Zöldek kancellárjelöltje a minél szigorúbb online cenzúra mellett foglalt állást. Szerinte jogállamisági offenzíva kell a hasonló incidensek elkerülésére. Az idar-obersteini gyilkosság több német politikai pártnak is kellemetlen: az elkövető az internetes posztjai alapján egy kiábrándult CDU-szavazó, aki ma inkább már az AfD-vel szimpatizál. A választási kampány finisében balliberális oldalról rögtön kemény kritikát fogalmaztak meg, de a Kereszténydemokrata Unió Bundestag-frakciójának egyik szóvivője lényegében az AfD-t is megvédte, amikor azt mondta: túlságosan leegyszerűsítő a pártpolitikára visszavezetni egy ilyen szörnyű bűncselekményt.
Félezren tüntettek reggel a barcelonai olasz konzulátus előtt a volt katalán elnök, Carles Puigdemont szabadon engedéséért
A Katalónia függetlenségét 2017-ben egyoldalúan kikiáltó, az Együtt Katalóniáért párt színeiben elnökölő férfit az olasz hatóságok vették őrizetbe Szardínián. Elfogásának hírét ügyvédje tette ki a Twitterre, egyben arra hívta fel a figyelmet, hogy védencét egy 2019-es, visszavont elfogatóparancs alapján tartóztatták le, és a spanyol kormány csak úgy érhette el ezt, ha megtévesztette az európai bíróságot, és valójában nem törölte a rendelkezést. A bíróság szerint az elfogatóparancsot sosem függesztették fel, a férfit továbbra is a spanyol igazságszolgáltatás elé akarják állítani. A letartóztatás hírére mintegy 500 fős tömeg gyűlt össze Barcelonában az olasz konzulátus előtt. A tömeg Puigdemont szabadon engedését és egyben Katalónia függetlenségét követelte. A demonstráción több olyan politikus is jelen volt, akik szintén aktív résztvevői voltak az alkotmányellenes függetlenség kikiáltásának, és idén júniusban kaptak kegyelmet a Sánchez-kormánytól. A katalán elnök, Pere Aragonés lefújta összes pénteki programját, hogy a történtekkel foglalkozhasson. Már kora reggel közölte: követeli a kormánytól, hogy adjon amnesztiát Carles Puigdemontnak.
Forrás: rtve.es
Az afgán nők védelméért tüntetnek Olaszországban
Nagyméretű szolidaritási megmozdulásra készülnek az olasz fővárosban szombaton. Róma legnagyobb terére, a Piazza del Popolóra várják azokat, akik a joguktól megfosztott nők mellett szeretnék felemelni szavukat. A nők közötti összefogás jegyében szerveződő rendezvényre egész Olaszországból várják a résztvevőket. Feminista csoportok, sportegyletek, valamint a kulturális élet kiemelkedő alakjai is jelezték részvételi szándékukat. A színpadon felszólalnak afgán aktivista nők, akik személyesen számolnak be a hazájukban maradt asszonyok drámai körülményeiről. „A világjárvány, az éghajlatváltozás negatív hatásai, a háborúk és a migráció is a nőket hozza hátrányos helyzetbe” – vallják a szervezők.
Forrás: repubblica.it
A borítókép illusztráció. Forrás: MTI/EPA/ANSA/Tino Romano