Sürgeti a bírói függetlenség visszaállítását Spanyolországban az unió igazságügyi biztosa
Didier Reynders hétfőn megbeszélést tartott az ország négy legnagyobb bírói szervezetével, amelyek továbbra is aggodalmukat fejezik ki a jelenlegi igazságszolgáltatási modell kapcsán, amely korlátozza a bírói függetlenséget. Reynders a találkozó után közölte: fel kell oldani a témában hosszú ideje fennálló blokádot és „minden politikai pártnak el kell köteleznie magát a bírói tanács tagválasztási rendszerének megváltoztatása mellett”, ehhez pedig közös nevezők keresésére van szükség, nem egy helyben toporgásra és egyoldalú akaratnyilvánításra. Az Európai Unió év eleje óta többször figyelmeztette a spanyol kormányt az Igazságszolgáltatás Általános Tanácsának reformjára, mivel a jelenlegi rendszer sérti a jogállamiságot és szembe megy az Európai Unió előírásaival. Az unió most nyomatékosan arra kéri a Sánchez-kormányt, hogy „mélyrehatóan alakítsa át a törvényeket”, méghozzá úgy, hogy a tanács tagjainak többsége a bírák által választott bírókból álljon, a kormánynak pedig kevesebb beleszólása legyen a testületi tagok kinevezésébe.
Forrás: elmundo.es, Tóth Brigitta
Kitoloncolás előtt álló marokkói rabok szöktek meg jetskivel Melilla börtönéből
Jetskivel szökött meg három marokkói elítélt az Észak-Afrikában, a Földközi-tenger partján fekvő spanyol exklávé, Melilla városának börtönéből. A szökést megelőzően a marokkói rabok számára a börtön vezetése háromnapos eltávozást engedélyezett, az elítéltek az előírás szerint szeptember 16-án azonban rendben és időben visszatértek a büntetés-végrehajtási intézetbe. Háromnapos kint létük során azonban a börtönmunkával megkeresett bérüket és megtakarításaikat kivették a bankból, majd a börtönben megszerzett jövedelmet felhasználva szervezték meg a szökésüket és rendelték meg a jetskit is. A három marokkói férfi ellen – börtönbüntetésük kiegészítéseként – kitoloncolási végzés is életben volt, amely a fogvatartásuk után lépett volna életbe.
A spanyol büntetés-végrehajtási intézetek szakszervezete, az Acaip-UGT közleményben ítélte el a háromnapos eltávozás engedélyezését, különös tekintettel arra, hogy a kitoloncolás előtt álló elítéltek esetében teljes joggal feltételezhető a szökés kísérlete. A szakszervezet a börtön igazgatójának elbocsátását és további felelősök felkutatását sürgeti.