Örömmel foggadta a muszlimok egy része a közösségi oldalakon a megosztó Mohamed-ábrázolása miatt ismertté vált Lars Vilks svéd karikaturista halálhírét. Egyesek az eseményeket „Allah bosszújának” nevezték, és Allahot dicsőítő posztokban gyalázták meg a művész emlékét. A Twitteren kering egy olyan kép is, amely Vilkset, hasonlóan saját karikatúrájához, kutyaként ábrázolja. Egyes kommentek szerint minden, általuk istenkáromlónak tartott embernek így kellene végeznie.
A művész 2007-ben kutyatesttel illusztrálta a muszlim prófétát, ezzel rengeteg hívő haragját váltotta ki.
Azóta mindennapjait szoros rendőri védelem mellett élte, azonban vasárnap tragikus körülmények között hunyt el: egy kamion ütközött az őt szállító rendőrautónak, végezve vele és két testőrével. A svéd rendőrség nyilatkozata szerint a nyomozás kezdetét vette, de eddig még nem találtak olyan nyomot, amely merényletre utalna.
Sokan mégsem a véletlen művének gondolják a vasárnapi tragédiát. A rajzok kiszivárgása után ugyanis több muszlim többségű ország, köztük Irán, Afganisztán, Egyiptom, továbbá az Iszlám Konferencia Szervezete is felháborodásának adott hangot, valamint követelték, hogy a svéd kormány szigorúan lépjen fel Vilks ellen. A mindennapos halálos fenyegetések mellett sok esetben tettlegességig is fajultak a dolgok. Az elkövetkező években több alkalommal próbáltak meg merényletet elkövetni Vilksszel szemben, sikertelenül.
2010-ben felkerült az al-Kaida célpontjainak listájára, a terrorszervezet százezer dolláros vérdíjat tűzött ki fejére.
Emlékezetes, hogy 2015-ben a Charlie Hebdo szatirikus francia magazin is azért került a terroristák célkeresztjébe, mert karikatúrát közöltek a prófétáról. Tavaly pedig egy dzsihadista azután fejezte le Samuel Paty francia tanárt, mert fülébe jutott, hogy a pedagógus ezeket bemutatná az egyik óráján.
Habár a nemzetközi hírnevet a Mohamed-karikatúrák hozták el Vilks számára, már az 1970-es évek óta folyamatosan alkotott, festményeiről és sajátos szobrairól volt ismert Svédországban. Provokatív és ellentmondásos alkotásai miatt sokszor került nézeteltérésbe különböző hatóságokkal. Vilks szerint azonban pontosan ez a lényege a művészet szabadságának: megszegni a szabályokat, és ezáltal az eddigi normákkal ellentétes dolgot létrehozni. Ezt próbálta meg elérni a karikatúrák elkészítésével is, megmutatni, hogy a vallás nem korlátozhatja a szabad véleménynyilvánítást.
Borítókép: Lars Vilks svéd karikaturista. Forrás: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Björn Lindgren