Ezt figyelembe véve nem is annyira meglepő, hogy Macron oktatási minisztere, Jean-Michel Blanquer egy új, a woke kultúrával szembeszálló agytrösztöt avatott fel a napokban. A Le Laboratoire de la République elnevezésű intézmény – amelyet személyesen az oktatási miniszter irányít – megnyitóünnepségén Pierre Valentin, az agytröszt egyik szakértője úgy fogalmazott: Franciaország most egy új vírussal küzd, ami az Egyesült Államokból jött.
– Hazánk a woke mozgalom célpontjává vált. Ha lenne vakcina a woke vírus ellen, az francia lenne, és a mozgalom vezetői tudják ezt
– hangsúlyozta Pierre Valentin. Blanquer a baloldali Le Monde francia napilapnak adott interjúban az intézettel kapcsolatban úgy fogalmazott: a francia köztársaság teljesen ellentétes a wokeizmussal. Az Egyesült Államokban ez az ideológia egy olyan reakciót váltott ki, amely Donald Trump felemelkedéséhez vezetett – érvelt a politikus, azt is hozzátéve, hogy Franciaországnak ez elől meg kell menekülnie.
Az agytröszt felavatásának időzítése mindenesetre beszédes, arra ugyanis hat hónappal a francia elnökválasztás előtt került sor, ráadásul minden jel arra utal, hogy a megméretésen a jelenlegi államfő legfőbb kihívója épp a „francia Trumpként” emlegetett jobboldali esszéista, Éric Zemmour lesz.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint ugyanis – noha Zemmour hivatalosan még mindig nem jelentette be, hogy indulna az elnöki székért – az algériai származású bevándorlásellenes író a második helyen futna be, ha most tartanák az elnökválasztást – Marine le Pent, a Nemzeti Tömörülés elnökét is maga mögé utasítva.
Az agytröszt mindenesetre éles vitákat váltott ki a francia közéletben, egyesek szerint ugyanis „az oktatási miniszter egy magánszervezetet használ arra, hogy megakadályozza a bizonyos témákról folytatott társadalmi vitákat. Rim-Sarah Alouane, a Toulouse Capitole Egyetem munkatársa szerint például Blanquer az agytröszttel az állam elképzelését akarja ráerőltetni a woke mozgalom által napirenden tartott témák értelmezésére.
Borítókép: MTI/EPA/Patrick Seeger