Hollandiában régóta húzódnak a kormányalakítási tárgyalások

Március óta a képviselők hónapokig küszködtek, hogy tárgyalásra bírják a feleket.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 10. 29. 13:00
RUTTE, Mark
Brüsszel, 2020. július 19. Mark Rutte holland miniszterelnök megérkezik az Európai Unió csúcstalálkozójának harmadik napi ülésére Brüsszelben 2020. július 19-én. A tagállamok vezetõi a koronavírus-járvány miatt utoljára februárban találkoztak személyesen. MTI/AP/AFP pool/John Thys Fotó: John Thys
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollandiában immáron 226 napja folynak a kormányalakítási tárgyalások, amire még nem volt példa az ország második világháború utáni történetében 

– írta az NlTimes hírportál a holland parlament adataira hivatkozva pénteken.

A parlamenti választásokat 2021. március 17-én tartották Hollandiában. Az első helyen a Mark Rutte kormányfő vezette jobboldali liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) végzett, 35 mandátumot szerezve a törvényhozás 150 fős alsóházában, így megkapta a kormányalakítás lehetőségét.

A VVD, a baloldali 66-os Demokraták (D66), a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) és a Keresztény Unió (CU) koalíciós tárgyalásai csak október elején kezdődtek meg. Ezt megelőzően a kormányalakítási egyeztetések vezetésére felkért képviselők hónapokig küszködtek, hogy tárgyalásra bírják a feleket. A helyzetet nehezítette a Mark Rutte személye körül kialakult bizalmatlanság is. 

Amikor már úgy tűnt, új választásokat kell kiírni, a D66 megtörte a patthelyzetet azáltal, hogy mégis elfogadta a CU részvételét a kormányalakításban.

A parlamentbe bekerült főbb pártok mindegyike határozottan kizárta az együttműködés lehetőségét a választásokon harmadik legtöbb mandátumot szerző radikális, bevándorlásellenes Szabadságpárttal – írta az NlTimes. Nem ez az első alkalom, hogy Mark Rutte igen hosszú idő alatt tud kormányt alakítani. 

A 2017 márciusi választások után 208 nap telt el, mire létrejött a koalíció, és 225 nap, mire be is iktatták a kormányt 

– emlékeztetett a lap.

A 2010 óta kormányzó Mark Rutte kabinetje az év elején lemondásra kényszerült a gyermektámogatási segély körül kialakult, nagy port kavaró botrány miatt. A márciusban tartott választásokat mégis a VVD nyerte: a párt kettővel több mandátumot szerzett, mint a 2017-es parlamenti választásokon. A Sigrid Kaag által vezetett D66 végzett a második helyen 27 mandátummal. Harmadik lett a Geert Wilders nevével fémjelzett, ellenzékben lévő, bevándorlásellenes Szabadságpárt, amelynek jelöltjei 17 helyet kaptak a holland törvényhozásban. Sikeres kormányalakítás esetén Mark Rutte immár a negyedik miniszterelnöki mandátumát kezdheti meg, és ő lesz Hollandia leghosszabb ideje hatalmon lévő kormányfője.

Borítókép: Mark Rutte holland miniszterelnök megérkezik az Európai Unió csúcstalálkozójának harmadik napi ülésére Brüsszelben 2020. július 19-én

Fotó: MTI/AP/AFP/John Thys

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.