Kína indokoltnak tartja a hadgyakorlatokat Tajvan közelében

A gyakorlatok célja a kínai nemzet, valamint az emberek érdekeinek védelme – közölték.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 10. 13. 10:35
Tajpej, 2020. szeptember 10. A tajvani védelmi minisztérium által 2020. szeptember 10-én közreadott dátum nélküli képen egy kínai Szu–30-as negyedik generációs nehéz vadászbombázó repülõgép lép be Tajvan légvédelmi azonosítási zónájába (ADIZ). A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy szeptember 9-én a Kínai Légierõ több vadászrepülõgépe is belépett Tajvan légvédelmi azonosítási zónájába. MTI/EPA/Tajvani védelmi minisztérium Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükségszerűnek nevezte a nemzet szuverenitásának és területi egységének megőrzése céljából a kínai hadsereg Tajvan közelében folytatott hadgyakorlatait szerdai sajtótájékoztatóján Ma Hsziao-kuang, a kínai Államtanács tajvani ügyekért felelős hivatalának szóvivője. A CGTN kínai székhelyű, nemzetközi hírcsatorna beszámolója szerint Ma azt mondta: az október elején végzett hadgyakorlatokkal a Tajvan függetlenségét propagáló szakadár tevékenységeknek, valamint a külföldi erők beavatkozásának akarnak határt szabni.

A szóvivő úgy fogalmazott: a gyakorlatok célja a kínai nemzet, valamint a Tajvani-szoros két oldalán élő emberek érdekeinek védelme.

Október első négy napján a kínai légierő összesen 149 harci gépe hatolt a tajvani légtérbe, naponta megdöntve az egyszerre a sziget légvédelmi zónájába repülő kínai harci gépek rekordját. Az akciók kezdete egybeesett a Kínai Népköztársaság 1949-es megalakulásának október 1-jei évfordulójával.

Újságírói kérdésre, melyben felidézték, hogy tajvani politikusok szerint a Peking és Tajpej közötti feszültségek az elmúlt negyven év legsúlyosabb szintjére értek, Ma azt mondta: a tajvani Demokratikus Haladás Pártjának akciói aláássák a bizalom helyreállítására tett erőfeszítéseket. Hozzátette: a párt lépései a régió stabilitását is gyengítik. A feszültségek kiéleződését továbbá a tajvani politikusok külföldi erőkkel folytatott összejátszásának tulajdonította.

Kína saját területe részeként tekint az egyébként 1949 óta saját kormányzattal rendelkező Tajvanra. Peking és Tajpej között a viszony többéves közeledés után ismét fagyossá vált azt követően, hogy a Caj Jing-ven tajvani elnök vezette kormányzat elutasította az 1992-ben elfogadott, az egy Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz Tajvannal szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

 

Borítókép: A tajvani védelmi minisztérium által korábban közreadott képen egy kínai vadászbombázó repülőgép lép be Tajvan légvédelmi azonosítási zónájába
Fotó: MTI/EPA

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.