– Érdekes az időzítés – kommentálta szűkszavúan Andrej Babiš azt a vasárnapi sajtóértesülést, amely szerint egy offshore vállalat két villát vásárolt számára Dél-Franciaországban, mintegy 14 millió euró értékben. A cseh miniszterelnök az időzítéssel arra utalt, hogy pénteken és szombaton tartják meg országában a parlamenti választásokat, amelyeket minden bizonnyal ANO nevű mozgalma fog megnyerni. A jobbközép-liberális párt ráadásul az utóbbi hónapokban megerősödött, jelenleg 27 százalékos támogatottságnak örvend, miután májusban még húsz százalék alatt, a második helyen mérték a közvélemény-kutatók.
A cseh miniszterelnökről szóló kiszivárogtatás része annak a – Pandora-botrányként emlegetett – nemzetközi akciónak, amelynek keretében balliberális újságok vasárnap este egyidejűleg tettek közzé dokumentumokat politikusok offshore ügyleteiről és eltitkolt vagyonáról. Az ügyben érintett többek között Vlagyimir Putyin orosz elnök, Ilham Aliyev azeri államfő, II. Abdullah jordán király, Uhuru Kenyatta kenyai elnök és Tony Blair volt brit miniszterelnök.
Andrej Babiš szerint nem nemzetközi akcióról, hanem a cseh „maffia” lejárató akciójáról van szó.
– Ez egy 2009-es ügy – reagált az ellene felhozott vádakra a vasárnap este tartott miniszterelnök-jelölti tévévitában. Mint hangsúlyozta, a francia villák megvásárlása körül semmi törvénytelenséget nem követtek el. – A pénzt egy cseh bankból vettük ki, adót fizettünk utána, a pénz az enyém volt – közölte.
Andrej Babiš milliárdosként, Csehország egyik leggazdagabb üzletembereként kezdett el politizálni, amikor 2011-ben megalapította ANO (Elégedetlen polgárok akciója) nevű elitellenes mozgalmát. 2014-től 2017-ig pénzügyminiszter volt, a 2017-es választásokat a szavazatok közel harminc százalékával magabiztosan megnyerve miniszterelnök lett, a szociáldemokratákkal koalícióban kormányozva. Az elmúlt években az Agrofert nevű vállalkozása révén is megvádolták azzal, hogy jogtalanul vett fel európai uniós támogatásokat.
Babiš a kezdetektől fogva tagadja, hogy visszaélés történt. Szerinte politikai kampányról van szó, amelynek célja eltávolítani őt a politikai életből.
– A folyamatok minden közép-európai országban ugyanazok. Amikor nem tetszik valamelyik nagyhatalomnak egy-egy kormány Közép-Európában, akkor megpróbálják a velük szimpatizáló, az ő érdekeiket kiszolgáló csoportokat hatalomra juttatni – mondta a napokban Orbán Viktor miniszterelnök a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilapnak, miután a múlt héten Prágában tárgyalt cseh kollégájával.
Orbán Viktor párhuzamot állított a magyar Orbán-ellenes és a cseh Babiš-ellenes politikai összefogás között.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Brüsszel újra és újra meg fogja próbálni ráerőltetni a tagállamokra a migránsok elosztását, „és nekünk újra és újra meg kell vétóznunk majd a tanácsülésen, ahogy Andrej Babiš miniszterelnök úrral tettük évekkel ezelőtt”.
Bár az ANO az Európai Parlamentben a Magyarországgal rendkívül kritikus Újítsuk meg Európát nevű liberális frakciónak a tagja, a párt és vezetője, Andrej Babiš szoros kapcsolatot épített ki a jobboldali magyar kormánnyal és a visegrádi négyekkel.
A cseh miniszterelnök nemrég ellátogatott Röszkére, a magyar–szerb határra, majd a határkerítésre utalva azt mondta: Magyarországnak köszönhető, hogy Csehországban ma nincsenek illegális bevándorlók. Egy lapinterjúban pedig kifejtette: a magyar modell szerint alakítaná a cseh családtámogatási politikát, ha a választások után újra kormányt alakíthatna. – Magyarországon három gyermek esetében speciálisan motiválják a szülőket, például támogatást kapnak autóvásárlásra vagy más előnyöket. Magyarország vezető ezen a téren – szögezte le Andrej Babiš.
Az ANO mozgalomnak két nagy választási blokk lesz az ellenfele a hétvégi választásokon: a 21 százalékos támogatottsággal rendelkező konzervatív Együtt és a 17 százalékon álló balliberális Kalózok és Polgármesterek. Az ANO eddigi koalíciós partnere, a szociáldemokraták lehet, hogy át sem tudják lépni a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.
Andrej Babiš a napokban azt mondta, a Kalózpárton kívül mindenkivel hajlandó tárgyalni a kormányzati együttműködés lehetőségéről.
Az ANO elnöke úgy látja, hogy a Kalózpárt túl liberális, lényegében nemzetellenes, és a politikusai együttműködnek Brüsszellel a Csehország elleni politika érvényesítésében.
Borítókép: MTI/AP/Petr David Josek