A New York-i rendőrök meglengették a fehér zászlót: nem léphetnek fel azok ellen, akik az utcán drogos injekcióval lövik magukat – derül ki a The New York Post tudósításából.
A végzés értelmében a rendőrök nem tehetnek semmilyen végrehajtási intézkedést olyan személyek ellen, akiknek injekciós tűjük van, még akkor sem, ha az valamilyen kábítószer maradványait tartalmazza. A rendelet azt is kimondja, hogy „már nem törvénysértés, ha egy személy injekciós tűvel rendelkezik, még akkor sem, ha az nem gyógyszertárból vagy tűcsereprogramból származik”. Ennek értelmében a droghasználók szabadon szerezhetnek be tűket akár a feketepiacon, vagy megoszthatják azokat más szenvedélybetegekkel.
Ez a törvény azt mondja ki, hogy az ember szúrja meg a karját, pumpálja a testét méreggel és veszítse el az életét
– idézte a New York Post Andrew Lanza szenátort, aki azon kevesek egyike, akik ellenezték a jogszabályt.
William Abramson ingatlanos felháborítónak nevezte az intézkedést. Mint mondta: munkájából kifolyólag sok emberrel találkozik, akik gyakran panaszkodnak arra, hogy a lakásuk előtt, az ajtókban használt tűket találnak. Kifejtette:
ismét romlik az életminőség New Yorkban, a törvények nem veszik figyelembe a város lakóit és vállalkozásait. Mindannyian egyetértünk abban, hogy valamit tenni kell a szenvedélybetegek megsegítése érdekében. De ha hagyjuk, hogy lőjék magukat az utcán, az senkinek sem segít. Ez mindenkinek rossz.
A városban 14 helyiség és 33 mobil tűcsere-automata működik, amelyek segítségével 4,5 millió fecskendőt osztottak szét még 2018-ban – derül ki az Egészségügyi Minisztérium adataiból. Ezek a cserék segítettek több fertőző betegség terjedésének megállításában. Luke Nasta, a Staten Island-i kábítószer-fogyasztókat segítő rehabilitációs központ, a Camelot Counseling vezérigazgatója úgy fogalmazott:
minél megengedőbbek vagyunk társadalomként, annál nehezebb a rehabilitációért küzdő embereknek.
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ adatai szerint New Yorkban a kábítószer-túladagolásban elhunytak száma 36 százalékkal nőtt a korábbi évhez képest: idén 2243 ember halt meg a vizsgált március 31-én végződő 12 hónapos időszakban, szemben az előző év azonos időszakában elhunyt 1653-mal.
Borítókép: Drogosok lövik magukat a nyílt utcán az Egyesült Államokban. Forrás: Spencer Platt/Getty Images North America/Getty Images via AFP