Csaknem kétszáz fős migránscsoport próbált áttörni a belarusz–lengyel határon, közülük 140 embert feltartóztattak – közölte kedden a lengyel határőrség szóvivője. A migrációs nyomás jelenleg nagyon erős, hétfőn több mint 600 egyéni határsértési kísérletet regisztráltak – mondta el Anna Michalska szóvivő a Radio Plus lengyel kereskedelmi rádiónak. A csoportos határsértési kísérletről megerősítette: ez eddig a legnagyobb méretű ilyen próba a lengyel–belarusz határszakaszon. A lengyel hatóságok az október 9–10-i hétvége után számoltak be egy 90 fős, majd egy 130 fős csoport meghiúsított határsértési kísérletéről, ezt követően múlt pénteken egy újabb, 70 fős csoport próbált áttörni a határon Belarusz felől. Michalska közölte továbbá:
az utóbbi órákban két, feltehetőleg iraki állampolgárságú személy a határ menti mocsarakban rekedt, eszméletét veszítette, a határőrök mentőket hívtak ki, akik kórházba szállították a migránsokat.
A szóvivő beszámolt a feltartóztatott, de nemzetközi védelmet nem kérő migránsok hazaszállításáról is. Ezt a megfelelő hatósági eljárás után mintegy 400 ember esetében alkalmazták az év eleje óta. A határőrség keddi közleménye szerint október elejétől több mint 10 ezer határsértési kísérlet történt, az év eleje óta 21 ezer ilyen próbálkozást regisztráltak. A legtöbb esetben a bevándorlókat feltartóztatták, több mint 1 900 határsértőt – köztük több mint ezer iraki állampolgárt – őrizetbe vettek. Embercsempészet gyanúja miatt 128 személyt vettek őrizetbe. Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter kedden a Twitter-fiókján közölte:
a lengyel–belarusz határszakaszon már mintegy hatezer katona segíti a határőröket.
A szejm szeptember végén hosszabbította meg hatvan nappal a Belarusszal határos térségben egy hónapja érvényben lévő rendkívüli állapotot. A határszakasz védelmére két és fél méter magas, 180 kilométer hosszúra tervezett szögesdrótkerítést építenek. Múlt csütörtökön a szejm megszavazta és a szenátushoz továbbította a kormánynak azt a törvényjavaslatát, amely szerint a kerítést mozgásérzékelőkkel és kamerákkal is felszerelt, fal jellegű akadállyal helyettesítik. A Belarusszal határos uniós tagállamok – Lengyelország mellett Litvánia és Lettország – határaihoz hónapok óta érkeznek illegális bevándorlók, legtöbbjük Irakból. Az uniós tagországok azzal vádolják Aljakszandr Lukasenka belarusz elnököt, hogy az ő utasítására szállítanak migránsokat az uniós országok határaihoz, megtorlásul a belarusz rendszer elleni nyugati büntetőintézkedésekért.
Borítókép: A lengyel–belarusz határon táborozó, a két ország határőrei közé szorult illegális bevándorlókat vesznek körül lengyel katonák, illetve rendőrök az északnyugat-lengyelországi Usnarz Gorny környékén 2021. szeptember 1-jén. Fotó: MTI/AP/Czarek Sokolowski