„Valószínűleg terrortámadás volt az öt halálos és két sebesült áldozatot követelő kongsbergi ámokfutás”
– közölte csütörtökön a norvég belbiztonsági hivatal. „A nyomozás jelenlegi állása szerint terrortámadás történhetett szerda este Kongsbergben, de a nyomozás eredménye majd jobban rávilágít a tettes indítékára” – írták. Az AP hírügynökség megjegyezte, hogy nem emelték meg a terrorfenyegetettség szintjét az országban.
A rendőrség tájékoztatása szerint egy itt élő, 37 éves, dán állampolgárságú férfi a norvégiai Kongsbergben elkövetett ámokfutás feltételezett elkövetője. A Nettavisen norvég online híroldal szerint a férfit Espen Andersen Bråthen-nek hívják és már 2017-ben, egy videóban figyelmeztette a rendőrséget tettére. Bråthen egy közeli barátja úgy tájékoztatta a norvég hírportált, hogy a férfi évek óta mentális problémákkal küzd.
Sajtóhírek szerint a férfi őrizetben van, vallomást nem tett, de együttműködő, és annyit elismert, hogy köze van a támadáshoz. A rendőrség később közölte,
az elkövető nemrég áttért az iszlám hitre, ezért figyelték, kapcsolatba léptek vele, mert tartani lehetett attól, hogy szélsőségessé válik, ugyanis voltak erre utaló jelek.
Úgy tudni, a férfi a szerda este történt merényletet íjjal és pontosabban meg nem határozott más fegyverekkel, egyedül, más támogatása nélkül követte el. A vérengzés öt halálos áldozatot és két sebesültet követelt.
Ann Iren Svane Mathiassen ügyész az NTB helyi hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a gyanúsított elismerte, hogy a bűncselekmény részletei a megismert módon történtek.
Még kérdéses, hogy tesz-e vallomást
– tette hozzá már egy tévének nyilatkozva. A rendőrség egyelőre semmit nem közölt arról, hogy mit tud a tett indítékáról. Még mindig csak vizsgálják, hogy terrortámadás történt-e. Mint mondták, azért hozták nyilvánosságra máris a gyanúsított állampolgárságát, mert a tettessel kapcsolatban sok téves információ kering a közösségi médiában.
A kongsbergi rendőrkapitány az AP hírügynökség tudósítása szerint elmondta, hogy a gyanúsítottnak összetűzése volt rendőrökkel, de nem részletezte ezt, és nem derült ki, hogy a konfrontáció az ámokfutás előtt történt-e vagy közben, vagy utána. A gyanúsított ügyvédje, Fredrik Neumann az NRK közszolgálati tévének megerősítette, hogy védence együttműködik a rendőrséggel. A két sebesültet – egyikük egy rendőr, aki szolgálaton kívül volt – kórházi intenzív osztályon ápolják.
A norvég rendőrség csütörtök délelőtt sajtótájékoztatót tartott, és beszámolt arról, hogy a férfi egy-két éve áttért az iszlám hitre, amiről tudomást szereztek, és ezért figyelni kezdték, mert attól tartottak, hogy radikalizálódik. A BBC-nek nyilatkozó Ole Bredrup Saeverud rendőrfőkapitány elmondta, hogy utoljára 2020-ban figyelték meg a férfit.
A rendőrség korábban kapcsolatba lépett a férfival, többek között a radikalizálódással kapcsolatos korábbi aggodalmak miatt
– mondta Saeverud egy sajtótájékoztatón.
A támadás az új kormány hivatalba lépésének előestéjén történt. Jonas Gahr Store munkáspárti vezető és az ország új miniszterelnöke csütörtökön egy Facebook-bejegyzésben „kegyetlen és brutális tettnek” minősítette a támadást.
Erna Solberg leköszönő miniszterelnök egy késő esti sajtótájékoztatón a fővárosban, Oslóban felszólalva „borzalmasnak” minősítette az esetet.
Az elkövető szörnyű tetteket hajtott végre több ember ellen. Ez egy nagyon drámai helyzet, amely súlyosan érintett mindannyiunkat
–mondta a politikus.
Kari Anne Sand kongsbergi polgármester elmondta, hogy egy válságcsapat segít minden érintettnek. Mint mondta:
mindenkit mélyen megrendített „ez a nagyon tragikus helyzet”. Harald norvég király csütörtökön együttérzését fejezte ki Kongsberg polgármesterének küldött rövid üzenetében:
Együtt érzünk az elhunytak hozzátartozóival és a sérültekkel egyaránt, és együtt érzünk minden érintettel, akik megtapasztalták, hogy a biztonságos helyi környezetük hirtelen veszélyes lett. Mindannyiunkat megrendít, amikor szörnyű dolgok történnek a közelünkben akkor, amikor a legkevésbé számítunk rá.
A támadás Norvégia legtöbb halálos áldozatát követelő merénylete, amióta Anders Behring Breivik szélsőjobboldali szélsőséges 2011 júliusában 77 embert megölt a norvégiai Utoya szigetén.
Borítókép: Az áldozatok iránti kegyeletet kifejező mécsesek és virágok Kongsbergben 2021. oktber 14-n. - Forrás: MTI/EPA/NTB/Kongsberg