„A 2024-es európai választások fényében reméljük, hogy a mostani ciklus második felében szorosan együtt tudunk működni azokkal a politikai csoportokkal, amelyekkel eddig is egy oldalon harcoltunk. Célunk, hogy megőrizzük az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoport egységét, s megerősítsük a frakciót a mandátum hátrelévő részében. Elkötelezettek vagyunk a minket meghatározó ügyek előmozdításában és konszenzust szeretnék elérni annak érdekében, hogy igazi változás menjen végbe Európában.”
Az ECR-frakció emiatt párbeszédet kezdeményez a csoport bővítésére az Európai Parlament hasonló gondolkodású nemzeti delegációival, elsősorban a Fidesszel
– írta friss közleményében az EP konzervatív frakciója. Mint fogalmaztak, az ECR-frakció megmarad, és konzervatív hangja akar lenni Európának. „Erős, egységes, a büszke nemzetállamokra épülő Európáért küzdünk” – zárták a közleményt, amit az európai sajtó számos helyen idézett. A Secolo d’Italia konzervatív szellemiségű olasz lap azzal magyarázta a bejelentést, hogy jelenleg a jobboldali pártok szétszórtan vannak jelen az uniós parlamentben:
a Giorgia Meloni-féle Olaszország Fivérei (Fratteli d’Italia), a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) kormánypárt és a spanyol Vox képviselői az ECR-ben foglalnak helyet, míg a Matteo Salvini-féle Liga, Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése és az Alternatíva Németország az Identitás és Demokrácia (ID) frakció tagjai.
Emlékezetes, a Fidesz idén márciusban lépett ki az egyre balra tolódó Európai Néppártból, a tizenkét – politikai súlyában jelentős számú – kormánypárti képviselő jelenleg függetlenként dolgozik az uniós parlamentben.
Az európai reneszánsz felé
A magyar olvasók előtt ismert az is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a néppárt elhagyását követően, idén áprilisban Matteo Salvinit és Mateusz Morawieckit (a lengyel miniszterelnök a PiS egyik alelnöke – a szerk.) fogadta Budapesten, ahol megállapodtak az európai reneszánsz szükségességéről. – Véget akarunk vetni annak a nevetséges politikai geometriának, miszerint a jobboldalnak mindig csak széle van, a baloldalnak pedig mindig csak közepe – érvelt a kormányfő a találkozót követően. Orbán Viktor legutóbb alig két hete egyeztetett az olasz és lengyel politikusokkal egy új európai politikai csoport létrehozásáról, és időközben a francia elnökaspiránst, Marine Le Pent is fogadta Budapesten. A Nemzeti Tömörülés vezetője egy magyar lapinterjúban ekkor azt mondta: az ECR és az ID frakciók régóta dolgoznak azon, hogy megvalósuljon az egyesülés az EP-ben, erre létezik valós politikai szándék.
– Csak így tudjuk politikai érdekeinket, gondolatainkat kellő súllyal megjeleníteni