Különleges határvédelmi művelet kezdődött Ukrajnában, a belarusz határnál, célja a határszakasz biztonságának és védelmének növelése a térségbeli migrációs válság miatt, valamint az illegális tevékenységek elleni küzdelem fokozása – jelentette be szerdán Andrij Demcsenko, az ukrán határőrszolgálat szóvivője. A műveletet a határőrség koordinálja, részt vesz benne a Nemzeti Gárda, az országos rendőrség, az ukrán fegyveres erők tagjai, illetve egyéb tartalékos állományok is.
Az ukrán–belarusz határon most is fennáll a migrációs válság továbbterjedésének, a Belaruszban tartózkodó és az Európai Unió területére bejutni akaró illegális bevándorlók Ukrajnába történő átirányításának veszélye, ezért a rendvédelmi szervek közösen intézkednek a határvédelem megerősítéséről a térségben
– emelte ki Demcsenko.
Ukrajna a múlt héten megerősítette belarusz határszakaszát, 8500 katonát, határőrt és rendőrt, valamint 15 helikoptert, két repülőgépet és 44 drónt vezényelve a területre. Demcsenko kifejtette: a határt főleg azokon a pontokon őrzik megerősítetten, ahol migránsok csoportjainak betörésére lehet számítani. Ezenfelül a határ közelében, az autópályákon ellenőrzőpontokat állítanak föl, az alsóbb rendű utakon pedig járőrözni fognak, ellenőrzik az autóbusz- és vasútállomásokat is. A határhoz közeli településeken egyéb megelőző intézkedéseket vezetnek be – mondta, de erről részleteket nem árult el. Denisz Monasztirszkij belügyminiszter múlt pénteken a kijevi parlament ülésén megerősítette:
az ukrán rendvédelmi szervek engedélyt kaptak arra, hogy fegyvert használjanak a Belaruszból esetlegesen betörő migránsok ellen, ha veszélyt jelentenek a határőrökre.
A Belarusszal szomszédos uniós tagállamok, Lengyelország, Litvánia és Lettország határaihoz hónapok óta érkeznek illegális migránsok, legtöbbjük Irakból. A válság november 8-án éleződött ki, amikor a belarusz biztonsági erők több száz migránsnak „mutatták meg az utat” a lengyel határhoz. Varsói közlés szerint jelenleg is több ezer migráns tartózkodik az ország határának belarusz oldalán. Az elmúlt napokban több sikertelen tömeges áttörési kísérlet történt ott. Ukrajna – az európai uniós országokkal egyetértve – a minszki vezetést vádolja a migránsválság elmélyítésével, az illegális migránsok határhoz szállítását pedig provokációnak minősíti. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök viszont a Nyugatot teszi felelőssé azért, hogy illegális migránsok érkeznek tömegesen Európába.
Borítókép: az Európai Unióba bejutni kívánó illegális bevándorlók ételosztásra várnak a Kuznica Bialostocka-Bruzgi lengyel–belarusz határátkelőnél, a belarusz Grodno környékén 2021. november 22-én (Fotó: MTI/EPA)