Mateusz Morawiecki: Donald Tusk kétszínű politikus

A lengyel miniszterelnök reagált az Európai Parlament öt frakciójának vádaskodó levelére.

Magyar Nemzet
2021. 11. 18. 10:49
MORAWIECKI, Mateusz
Vars, 2021. november 9. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnk a parlamenti alshz, a szejm rendkvli, a lengyel-fehrorosz hatron kialakult helyzet miatt sszehvott lsn beszl Varsban 2021. november 9-n. Az elz nap a hatr fehrorosz oldaln sszegylt nagy ltszm migrnscsoport megprblt erszakkal ttrni Lengyelorszgba. MTI/PAP/Pawel Supernak Fotó: Pawel Supernak
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel miniszterelnök Facebook-oldalán szerda este reagált arra, hogy az Európai Parlament (EP) öt baloldali frakciója – köztük az Európai Néppárt (EPP) – a hét elején levélben kérte, hogy Lengyelország ne kapjon pénzt a járvány utáni helyreállításra. – Melyik politikai csoportokról van szó? Az egyik az Európai Néppárt. Ki is az EPP elnöke? Donald Tusk. Ugyanaz a Donald Tusk, aki a lengyel ellenzéki Polgári Platformot vezeti – mutatott rá az összefüggésre Mateusz Morawiecki.

Bejegyzésében kétszínű politizálással is vádolta az Európai Tanács volt elnökét. Mint emlékeztetett, Tusk korábban még szorgalmazta, hogy mielőbb kapjon zöld jelzést a lengyel nemzeti terv. – Kicsit összezavarodtam. Melyik Tusk igazi arca? – tette fel a kérdést Morawiecki. A lengyel ellenzéki képviselőknek pedig azt üzente: „Szomorúnak tartom, hogy az Európai Parlamentben lengyelellenes erők vannak jelen. De ennél is szomorúbb, ha lengyel európai parlamenti képviselők támogatnak Lengyelország számára hátrányos kezdeményezéseket”.

A lengyel kormánypártot is a tagjai között tudó Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoport közben ugyancsak levelet küldött Ursula von der Leyennek. Ebben azt írták, hogy sem ténybeli, sem jogszerű alapja nincs a baloldal újabb vádaskodásának. – Egyedül a tagállamokat tömörítő Európai Tanács mondhatja ki, ha fennáll az egyértelmű kockázata az alapértékek sérelmének – írták, hozzátéve: az uniós jognak csak azokon a területeken van elsőbbsége, ahol a szerződések hatáskörrel ruházták fel az uniót. – A tagállamok maradnak a szerződések őrei – szögezték le, arra is emlékeztetve: a lengyel alkotmánybíróságot a közelmúltban példátlan támadások érték. (Az EP egy friss állásfoglalásában illegitimnek is nevezte a taláros testületet – a szerk.) A konzervatívok levele szerint Lengyelország teljesítette a helyreállítási pénzekhez szükséges összes feltételt, arról nem is beszélve, hogy – Litvániával és Lettországgal együtt – Lengyelország jelenleg hibrid támadással szembesül az unió külső határain.

Magyar részről Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti delegációjának elnöke korábban úgy kommentálta az újabb baloldali akciót: „Ahelyett, hogy szolidaritásukat fejeznék ki, nem csinálnak mást, mint zsarolással hátba támadják Lengyelországot”.

Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság hivatalosan még nem reagáltak a levelezésre. A hét elején a testület szóvivői a lengyel és magyar helyreállítási tervek további elemzéséről tájékoztattak.

Borítókép: Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a parlamenti alsóház, a szejm ülésén beszél Varsóban 2021. november 9-én. (Fotó: MTI/PAP/Pawel Supernak)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.