– Az elmúlt öt évben a visegrádi négyek (V4) és Dél-Korea közötti kereskedelmi forgalom negyven százalékkal nőtt, és reméljük, hogy az együttműködés a gazdaságon túlmutatóan tudományos és technológiai területekre is ki fog majd terjedni – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a V4 és Dél-Korea csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón csütörtökön a Várkert Bazárban. A magyar kormányfő kiemelte:
Öt sikertörténet találkozott itt, Budapesten. A közép-európai gazdaságok is szép éveket tudhatnak maguk mögött, és szép kilátásaik vannak, Dél-Korea pedig a világbajnokok közé tartozik a növekedés és a technológiai fejlődés tekintetében.
A miniszterelnök tudatta, a találkozón megkérték a koreai elnököt, hogy kövesse figyelemmel a V4-ek legnagyobb közös gazdasági vállalkozását, a V4 gyorsvasút megépítését. Jelezte: egy nyolcszáz kilométer hosszú vasútipálya-beruházásról van szó, a négy fővárost kötnék össze gyorsvasúttal, és a 12 órás menetidőt akarják ötórásra csökkenteni. Reményét fejezte ki, hogy ez a beruházás felkelti a koreai ipar érdeklődését is.
Nyitott gondolkodás jellemzi a V4-eket
Mun Dzse In a közös sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az együttműködés a V4 és Dél-Korea között egyre inkább erősödik, és az országok vezetői elkötelezettek, hogy még szorosabbá tegyék a kapcsolatokat. Mint azt hangsúlyozta,
nyitott gondolkodással a visegrádi vezetők megmutatták a V4-es együttműködés erejét.
Úgy vélte, sok a hasonlóság a visegrádi térség és Dél-Korea között, a hidegháború után a gyors demokratizálódás, gazdasági fejlődés volt jellemző mindkét helyen.
– Béke és harmónia határozza meg a kapcsolatokat a V4 és Dél-Korea között, a visegrádi csoport Dél-Korea számára fontos kereskedelmi partner, befektetési célpont, sok jelentős dél-koreai cég van itt jelen
– mutatott rá.
Borítékolva van a növekedés
Mun Dzse In részt vett a V4–Korea üzleti fórumon is, ahol hangsúlyozta: Dél-Korea és Magyarország megerősítette az egymás iránti bizalmat, a két ország sok mindenben tud együttműködni, ami segíthet a világjárványt követő gyorsabb újjáépítésben is. Kiemelte: tavaly a járvány ellenére is erősödött a kétoldalú kereskedelem, és idén is jelentős növekedés várható.
– Az együttműködés a visegrádi négyekkel pedig azért fontos, mert hídszerepet töltenek be Európa felé, ezért Korea szeretne a továbbiakban is szorosan együttműködni a térség országaival
– tette hozzá. Felidézte: 1989-ben Jászfényszarun elindult a Samsung televíziógyára, ez volt a kezdete a gazdasági partnerségnek a V4 és Dél-Korea között. Azóta ez az üzem globális termelési bázissá vált, egész Európába exportálnak innen, és a helyi lakosság nagy részét foglalkoztatja a cég – mutatott rá. Jelezte azt is, hogy fontos dél-koreai autóipari bázisok jöttek létre Csehországban és Szlovákiában.
Mun Dzse In szerint a V4 és Dél-Korea hatékonyan működhet együtt az elektromos autókhoz szükséges akkumulátorok gyártásában, a járvány után fontossá váló digitális és zöldiparágakban, az egészségiparban, továbbá koreai cégek jelentős infrastrukturális beruházásokban vesznek részt a visegrádi országokban.
Közölte: hét dokumentumot írtak alá, amelyekkel elmélyítik az együttműködést, csütörtökön pedig V4–Korea-csúcstalálkozót tartanak, amely jó lehetőség lesz a jövőbeli kapcsolatépítés kialakítására.
Borítókép: Mun Dzse In, Orbán Viktor, Andrej Babis, Eduard Heger és Mateusz Morawieczki a budapesti V4–Dél-Korea-csúcstalálkozón (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)