Új átmeneti tanácsot alakított Szudán katonai vezetője

A bejelentés nyomán tömegtüntetések kezdődtek a főváros, Kartúm keleti részén.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 11. 12. 9:32
BURHANI, Abdel Fattah al-; HAMDOK, Abdalla
Kartúm, 2021. október 25. Tüntetők tiltakoznak a katonai hatalomátvétel ellen Kartúmban 2021. október 25-én. Ezen a napon Abdel-Fattáh al-Burháni tábornok, a szudáni katonai-civil tanács vezetője bejelentette a tanács és az átmeneti kormány feloszlatását, valamint a rendkívüli állapot bevezetését azt követően, hogy katonák őrizetbe vették a kormány sok civil tagját, köztük Abdullah Hamdok miniszterelnököt is. Burháninak alig egy hónap múlva át kellett volna adnia az átmeneti tanács vezetését egy választott civil vezetőnek. MTI/AP/Ashraf Idris Fotó: Ashraf Idris Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új átmeneti tanácsot alakított Szudán katonai vezetője, Abdel-Fattáh al-Burháni, a testület elnökévé önmagát nevezte ki 

− adta hírül csütörtökön a szudáni állami tévé.

A bejelentés nyomán tömegtüntetések kezdődtek a főváros, Kartúm keleti részén. Szemtanúk beszámolói szerint az aktivisták utakat zártak le és gumiabroncsokat égettek Burri városrészben, amely a demokráciapárti tüntetők fellegvára. A közösségi médiában felvételek jelentek meg arról, hogy Kartúm más részeiben is hasonló megmozdulások zajlanak.

Al-Burháni tábornok október 25-én döntötte meg a hadsereggel hatalommegosztásban működő civil kormányt. A katonák feloszlatták az országot irányító katonai-civil koalíciós testületet, a parlamentet, és őrizetbe vették Abdalla Hamdok miniszterelnököt is, akit később szabadon bocsátottak. A tábornok beszédet intézett Szudán népéhez, melyben tettét a béke és stabilitás megőrzésével indokolta. Az államcsínyt elítélte az ENSZ, több nemzetközi szervezet és ország, és az Európai Unió is aggodalmát fejezte ki.  

A csütörtökön létrehozott új tanácsban helyet kaptak olyan lázadócsoportok képviselői, amelyek békét kötöttek a korábbi kormánnyal, és egyes szudáni közigazgatási területek képviselői is. Ugyancsak csütörtökön őrizetbe vették Szudánban Mohamed Nagi al-Aszám politikai aktivistát, aki kulcsszereplője volt a 2019-es tüntetéssorozatnak, amelynek nyomán a hadsereg megbuktatta Omár el-Besír elnököt. Al-Aszám bírálja az október 25-i államcsínyt is.

Borítókép: Tüntetők tiltakoznak a katonai hatalomátvétel ellen Kartúmban 2021. október 25-én (Fotó: MTI/AP/Ashraf Idris)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.