Okunk van feltételezni, hogy jelenleg a csalással szerzett pénzek elrejtéséhez és tisztára mosásához valójában az Egyesült Államok a legjobb hely – szögezte le Yellen a demokráciáról rendezett virtuális találkozón mondott beszédében.
Sokáig Svájc és a Kajmán-szigetek voltak az adóhatóságok célkeresztjében. Az amerikai pénzügyminiszter szerint azonban a korrupcióból vagy illegális tevékenységekből szerzett pénzeket nem csak a „rugalmas és titkos pénzügyi szabályozókkal rendelkező országokba” küldik. Sokkal inkább alkalmasak arra, hogy az amerikai piacokon „vonuljanak át, illetve ott érjenek földet” – tette hozzá.
A miniszter utalt a Biden-kormányzat által a héten felvázolt korrupcióellenes programra.
Rá kell irányítani a fényszórókat az egyesült államokbeli árnyékzónákra – mondta a miniszter. Indoklásul hozzátette, hogy több amerikai tagállamban engedélyezik fiktív cégek bejegyzését anélkül, hogy tudnák, valójában ki a tulajdonosuk.
Az amerikai kongresszus januárban fogadott el törvényt, amely kötelezi az amerikai cégeket, hogy bejelentsék a szövetségi kormányzatnak a tényleges haszonélvezőket. Az Egyesült Államokban a vonatkozó törvények e tekintetben igen rugalmasak, például olyan államokban, mint Delaware, Joe Biden elnök szűkebb pátriája.
Az új jogszabály alapján adatbázist hoznak létre, amelyben szerepelnek valamennyi cég és vagyonkezelő tényleges tulajdonosai, azaz mindenki, akinek 25 százalékos vagyonrésze van az adott cégben, illetve részt vesz a vállalati döntéshozatalban.
Hasonló szabályozást vezetnek be az ingatlanpiacon is, mert bárki elrejtheti a korrupcióval szerzett pénzét egy miami vagy Central Park-i felhőkarcolóban – hangsúlyozta a miniszter, „81. emeleti automata mosodákat” emlegetve.
Ez a pénzügyi alkímia a szabad és igazságos intézményeink megcsúfolása – vélekedett így Janet Yellen, aki bírálta a gyenge amerikai adórendszert, amely lehetővé teszi, hogy a legjobban fizetettek és a legnagyobb cégek adócsalás esetén büntetlenek maradjanak.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pixabay)