Brüsszel tisztességtelen Észak-Macedóniával szemben

Szijjártó Péter szerint az EU Nyugat-Balkán-politikája leegyszerűsödik kioktatásra, leckéztetésre és szankciókra.

MTI
2021. 12. 20. 11:46
Szijjártó Péter és Bujar Osmani.
Fotó: KIRALY MARTON KKM
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tisztességtelenség Brüsszel részéről az észak-macedón európai uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésének elmaradása, miután az ország már minden szükséges intézkedést meghozott ennek érdekében – jelentette ki a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szkopjéban. 

Helyi kollégájával, Bujar Osmanival tartott sajtótájékoztatóján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy az EU-s szakminiszterek előző heti ülésén gyakorlatilag ismét cserben hagyták a Nyugat-Balkánt, ugyanis még mindig nem kezdődhettek el a csatlakozási tárgyalások Észak-Macedóniával, miközben erről már másfél évvel ezelőtt döntés született. – A helyzetet károsnak, veszélyesnek, az EU érdekeivel ellentétesnek tartjuk mind biztonsági, mind gazdasági szempontból – mondta, hozzátéve, hogy a késlekedés rontja a közösség hitelét a régióban. 

Az a szomorú kép kezd kialakulni, hogy az EU Nyugat-Balkán-politikája leegyszerűsödik kioktatásra, leckéztetésre és szankciókra

– fogalmazott. Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország továbbra is követeli a csatlakozási tárgyalások haladéktalan megkezdését Észak-Macedóniával és Albániával, s mindent meg fog tenni ennek elérése érdekében. Úgy vélekedett, hogy az Európai Unió történelmi kihívásokkal néz szembe, ezért kellene már valami siker, valami pozitívum és a bővítés ennek a lehetőségét kínálja.

Tisztelettel kérjük Bulgáriát, hogy a saját szempontjukból mindenképp indokoltnak vélt nemzeti szempontjaikat a tárgyalási folyamat során érvényesítsék, ne a tárgyalási folyamat blokkolásával 

– mondta. 

A miniszter ezután rámutatott, hogy Észak-Macedónia a nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekszik, ezért rendkívül fontos szerepe van az illegális bevándorlás megállításában. És miután a nyomás várhatóan erősödni fog a következő hónapokban, szoros együttműködésre van szükség. 

Végezetül pedig bejelentette, hogy január elején 30 fős magyar rendőri egység érkezik az országba, hogy segítséget nyújtsanak a déli határok védelmében. Bujar Osmani azt hangoztatta, hogy a lassú folyamat ellenére kitartanak az európai integráció célkitűzése mellett, különösen mivel az a térségbeli válságok megakadályozását is szolgálja. Kiemelte, hogy országa folytatni fogja a reformokat, illetve rendezni kívánja a nyitott kérdéseket a szomszédos államokkal, így Bulgáriával is, amelynek új kormányától európai hozzáállást remélnek.

 

Borítókép: Szijjártó Péter és Bujar Osmani (Fotó: Király Márton/KKM)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.