Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Kína, Oroszország és Irán vezető tisztségviselői december 27-én Bécsben találkoznak, hogy megvitassák a 2015-ös nukleáris megállapodás jövőjének lehetséges újabb forgatókönyveit – tájékoztatott rövid közleményében az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) csütörtökön.
Mint közölték, az Iránnal foglalkozó, az iráni atomprogram miatt meghozott szankciók feloldását szabályozó közös átfogó cselekvési terv (JCPOA) végrehajtását ellenőrző vegyes bizottság megvizsgálja majd a megállapodás végrehajtásával kapcsolatos kérdéseket.
Az EU külügyi szolgálatának közleménye hangsúlyozza, a hétfői egyeztetés napirendjén szerepel annak megvitatása is, hogy milyen esélyei vannak az Egyesült Államok esetleges visszatérésének az atomalkuról szóló megállapodáshoz.
Irán 2015-ben egyezett meg − uniós közvetítéssel − az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal, hogy legalább tíz évre korlátozza atomprogramját, cserébe az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért. Az átfogó egyezménnyel a nemzetközi közösség azt kívánta szavatolni, hogy az iszlám köztársaság atomprogramja kizárólag békés célokat szolgáljon.
Donald Trump korábbi amerikai elnök többször kikelt a megállapodás ellen, és 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát a többhatalmi atomalkuból, mondván, az nem képes meggátolni, hogy Teherán atomfegyvereket fejlesszen. Egyúttal elrendelte az Irán elleni amerikai szankciók visszaállítását is.
Borítókép: Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter és Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója megbeszélést folytat Teheránban 2021. november 23-án (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)