Megreformálná a schengeni szabályokat az Európai Bizottság

A kedden benyújtott javaslat lényege, hogy a belső határellenőrzéseket továbbra is csak végső esetben lehessen alkalmazni.

MTI
2021. 12. 14. 20:45
Mórahalom, 2016. február 22. Magyar rendõrök figyelik a vajdasági oldalon tartózkodó migránsokat a magyar-szerb határon felállított ideiglenes határzárnál, Mórahalom térségében 2016. február 22-én. A hétvégén 501 határsértõt fogtak el a rendõrök. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság kedden javaslatot nyújtott be a schengeni határellenőrzési szabályok megújítására annak biztosítása végett, hogy a belső határellenőrzéseket továbbra is csak végső megoldásként lehessen alkalmazni.

A testület javaslatának értelmében, ha valamely tagállam úgy határoz, hogy előre látható fenyegetésekre válaszul meghosszabbítja az ellenőrzéseket, először azt kell értékelnie, hogy nem megfelelőbbek-e olyan alternatív intézkedések, mint a célzott rendőrségi ellenőrzések és a megerősített rendőrségi együttműködés. A hat hónapot meghaladó meghosszabbításokra vonatkozóan kockázatértékelést kell végezni, az ideiglenes intézkedések időtartama nem haladhatja meg a két évet.

Az Európai Bizottság a határellenőrzési reformtervezetben lehetővé kívánja tenni a közös határ közelében feltartóztatott illegális migránsok egyik tagállamból a másikba történő átadását. A testület javaslata megnyitná annak a lehetőségét, hogy egy tagállam az illegális bevándorlókat visszaküldhesse abba a szomszédos tagállamba, ahonnan érkeztek, ahelyett, hogy a származási/küldő országába küldené vissza őket, ahogyan ez a jelenlegi szabályok szerint történik.

Az EU végrehajtó szerve emellett további intézkedéseket javasol az uniós menekültügyi és visszaküldési szabályokon belül, annak tisztázására, hogy a tagállamok – az alapvető jogok maradéktalan tiszteletben tartása mellett – hogyan reagálhatnak ilyen helyzetekben. Ez magában foglalja annak lehetőségét, hogy a menedékjog iránti kérelmek nyilvántartásba vételi határidejét legfeljebb négy hétre hosszabbítsák meg, valamint az orvosi esetek kivételével az összes menedékjog iránti kérelmet a határon vizsgálhassák meg. Továbbra is garantálni kell a tényleges hozzáférést a menekültügyi eljáráshoz, és a tagállamoknak biztosítaniuk kell a segítséget nyújtó humanitárius szervezetek számára is a hozzáférést. A tagállamoknak ezenkívül lehetőségük lenne arra, hogy a visszaküldések igazgatására irányuló szükséghelyzeti eljárást vezessenek be.

Borítókép: Magyar rendőrök figyelik a vajdasági oldalon tartózkodó migránsokat a magyar–szerb határon felállított ideiglenes határzárnál, Mórahalom térségében 2016. február 22-én (Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.