Merz Új idők – új felelősség: Demokrácia és szociális piacgazdaság Németországban a 21. században című kötet német nyelvű eredeti kiadása 2020 novemberében jelent meg Németországban, míg magát a kéziratot Merz ugyanezen év nyarán zárta le. Nem véletlenül foglalkozik a szerző kiemelt helyen – a kötet első fejezetében – a globális Covid–19-járvány által generált kihívások és az azokra adandó válaszadási kényszer szülte lehetőségek kérdéskörével. A járvány okozta, Európa mindennapjait jelenleg is meghatározó negyedik megbetegedés-hullám tükrében a mindvégig aktuális, gazdasági, társadalmi és politikai nehézségek megfelelő leküzdése elemi hatással lesz az elkövetkező évek és évtizedek alakulására – véli a szerző. Az egyéni, közösségi és állami szinten meghozott áldozatvállalások ugyanakkor nem tekinthetők kizárólagosan negatív történéseknek, hiszen összességében megfelelő irányú rendszerfejlődést eredményezhetnek. Ahogy Merz írja:
A válság következtében ezért hosszabb távon világszerte jobb politikai rend és olyan anyagi jólét alakulhat ki, amely átfogó értelemben tiszteletben tartja a fenntarthatóság elvét, ezzel olyan perspektívákat nyitva meg, amelyek bizakodásra és optimizmusra adhatnak okot.
A Covid–19-járvány mellett a könyv másik (lényegesen fajsúlyosabb) vezérfonalának kiindulópontja Merz egyéni politikai szerepvállalásában és ambícióiban keresendő. A CDU vezetőségének tagjaként, majd önkéntes szakmai száműzetésből visszatérő politikusként Merz a közelmúltban kétszer is sikertelenül pályázott a CDU vezető, pártelnöki tisztségére csak, hogy harmadszorra is ringbe szálljon ugyanezen pozícióért idén ősszel, ezúttal toronymagas favoritként.
Ennek fényében az Új idők – új felelősség Merz politikai manifesztációjának, elnöki programtervezetének is tekinthető, amelyben a szerző betekintést nyújt politikai hitvallásába és általános világnézetébe, valamint felvázolja Németország és a CDU jövőjével kapcsolatos elképzeléseit.
E ponton érdemes felidéznünk Merz korántsem szokványos politikai karrierjét, amelynek – a várható eredmények alapján – eddigi megkoronázásaként az újjáépülő CDU-t vezetheti majd. Merz az Európai Parlament képviselőjeként (1989–1994) szerzett nemzetközi tapasztalatot, majd 2000 és 2002 között az CDU/CSU frakcióvezetőjeként Gerhard Schröder kancellár és az SPD-Zöld kormány parlamenti ellenzékének a vezetője. Ebben az időszakban Angela Merkel pártelnök párton belüli fő riválisának számított. A 2002-es Bundestag választásokat megelőzően Edmund Stoiber CDU/CSU kancellárjelölt árnyékkabinetjének a tagja. A választási vereséget követően 2002–2004 között a CDU/CSU frakcióvezető-helyettese, valamint a CDU ügyvezető testületének a tagja. A 2009-es parlamenti választásokat megelőzően jelenti be visszavonulását a politikai közélettől.