Peking csütörtökön következményekre figyelmeztette az Egyesült Államok hét elején bejelentett politikai bojkottjához csatlakozó országokat, amelyek a döntés értelmében nem küldenek diplomáciai képviselőket a jövő évi, téli olimpiai és paralimpiai játékokra a kínai fővárosba.
Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „megfizetik elhibázott lépésük árát” azok az országok, amelyek politikai ügyet csinálnak a sportból.
A sportnak semmi köze a politikához. A téli olimpia nem a politikai pózolás színtere
–jelentette ki Vang. A szóvivő továbbá arra szólította fel az érintett országokat, hogy az olimpia ügyének aláásása helyett inkább az olimpiai szellemet kellene egységesebb módon képviselniük.
A Fehér Ház hétfőn jelentette be, hogy egyetlen diplomáciai képviselőt sem küld a 2022. évi téli pekingi olimpiai és paralimpiai játékokra az északnyugat-kínai Hszincsiang–Ujgur Autonóm Területen folyó „népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények” miatt. Kína rendszeresen cáfolja az emberi jogi sérelmekről szóló vádakat, és a terrorizmus elleni küzdelemmel indokolja a területen alkalmazott intézkedéseket.
Olaszország a hét elején, Franciaország pedig csütörtökön jelezte, hogy nem vesz részt a diplomáciai bojkottban. Új-Zéland, Ausztrália, Kanada és Nagy-Britannia azonban az Egyesült Államokhoz csatlakozva bejelentette, hogy nem küldenek diplomáciai képviselőket a jövő évi eseményre. A diplomáciai bojkotthoz csatlakozó országok mindegyike támogatásáról biztosította azonban a játékokra készülő sportolóit. Az Egyesült Államok a kínai Hszincsiang-Ujgur tartományban folyó
„népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények, valamint más emberi jogi visszaélések” miatt hirdetett politikai bojkottot. Boris Johnson brit miniszterelnök hozzátette: a játékok sportolói bojkottját nem támogatja.
A Kanadai Olimpiai Bizottság közleményében kifejtette: aggódnak a kínai problémák miatt, és megértik, hogy egy olimpia mindig kiemelt szerepet kap a világban a közvélemény figyelmének felkeltésére. A szervezet azt is hangsúlyozta, hogy a sportolói bojkott viszont csak árt a versenyzőknek, miközben az érdemi változásokra nincs hatással.
Az ausztrál sportolók indulását is megerősítette Scott Morrison miniszterelnök, bejelentését üdvözölte az ország olimpiai szervezete.
Ausztrália nagyszerű sportnemzet, a sport és az egyéb politikai kérdéseket külön kell választani. Ezek két kormány közötti problémák
− nyilatkozta Morrison.
Az új-zélandi miniszterelnök-helyettes, Grant Robertson elmondta: országuk már októberben jelezte Kínának, hogy politikai okokból a kormány egyetlen tisztviselője sem utazik az ötkarikás játékokra februárban, illetve a paralimpiára márciusban.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a kérdéssel kapcsolatban korábban kifejtette: szervezete nem egy „szupervilágkormány”, az olimpiai játékok és a sportolói részvétel pedig „túlmutat a politikán”. Bach hangsúlyozta, hogy a NOB változatlanul „politikailag semleges” álláspontot képvisel, és a kormányok döntéseit tiszteletben fogja tartani.
Borítókép: a 2022-es pekingi téli olimpia emblémája az eseményt előkészítő bizottság pekingi székházának közelében, a Soukang Parkban 2021. december elsején (Fotó: MTI/EPA/Roman Pilipej)