Komoly tiltakozást váltott ki az ellenzékbe került konzervatívok részéről az új német kormány arra irányuló terve, hogy koalíciót építsen ki azon európai uniós tagállamok között, melyek hajlandók a menedékkérők befogadására.
A Kereszténydemokrata Unió és a bajor Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetség tagjai szerint az EU integritását veszélyezteti, ha néhány tagország külön döntéseket hoz.
– Leginkább a kelet-európai tagállamok azok, melyek nem szeretnének menekülteket befogadni. Ezt ellensúlyozhatná azon tagállamok koalíciója, amelyek készek beengedni a menedékkérőket – jelentette ki Nancy Faeser, Németország belügyminisztere a múlt héten, miután Ylva Johansson uniós belügyi biztossal tárgyalt. A német szociáldemokrata politikus hangsúlyozta: a szövetséggel véget vethetnének az uniós menekültügyi politikában fennálló patthelyzetnek. Elmondása szerint Franciaországgal és Olaszországgal is jól sikerültek a befogadásra készek szövetségéről szóló tárgyalások.
Nancy Faeser továbbá megemlítette, a cél az lenne, hogy az illegális migráció visszaszorításával egyetemben elősegítsék a legális migrációt az EU-ban. Kijelentésével az új német kormánykoalíció álláspontját is hangoztatta, Berlin ugyanis engedélyezné a kettős állampolgárságot és azt, hogy a Németországban élő külföldiek öt év után kérhessenek német állampolgárságot. Mindez hatalmas változást idézne elő az országban élő bevándorlócsoportok, így például a nagy létszámú török közösség esetében.
– Németországnak felelőssége, hogy a megosztás helyett összehozza Európát a lényegi kérdésekben. Bárki, aki egyoldalúan hoz lépéseket a migráció ösztönzése érdekében, veszélyezteti az unió egységét és a nyitott határokat
– kritizálta a belügyminiszter ötletét Alexander Dobrindt, a bajor delegáció vezetője a CDU/CSU-frakción belül. A kereszténydemokrata Christoph de Vries pedig arról számolt be a Bild német lapnak, hogy Németország már így is hosszú évek óta viseli magán Európa legnagyobb humanitárius terhét. A CDU-s politikus ezzel a 2015-ös menekültválság következményeire utalt, amelynek során több mint egymillió menedékkérő telepedett le az országban.
2021-ben ráadásul ismét megemelkedtek a számok: a szövetségi migrációs és menekültügyi hivatal (BAMF) adatai szerint
2017 óta tavaly nyújtották be a legtöbb menedékkérelmet Németországban, összesen 190 800-at.
A menekültek nagy része, több mint hetvenezer fő – az előző évek tendenciájához hasonlóan – Szíriából érkezett, de több mint 31 ezerre nőtt az afgán bevándorlók száma is a tálib hatalomátvétel következtében.
– A német belügyminiszter legfőbb feladata most az lenne, hogy leállítsa a migrációt ahelyett, hogy újabb meghívót küldene a bevándorlóknak
– tette hozzá Christoph de Vries.
Nancy Faeser kezdeményezése ráadásul nemcsak hazájában váltott ki ellenérzéseket: osztrák kollégája, Gerhard Karner szintén a Bildnek nyilatkozott arról, hogy teljes mértékben ellenzi az efféle erőfeszítéseket.
– Egy ilyen koalíció téves üzenetet közvetítene a bevándorlóknak, és hamis elvárásokat ébresztene bennük
– közölte az osztrák belügyminiszter. Hozzáfűzte: az EU keleti tagállamai is el fogják utasítani ezt a koalíciót mindaddig, amíg az Európába irányuló illegális migrációt nem sikerül megfékezni.