Romániában megközelítette a húszezret, és ezzel rekordot döntött csütörtökön a 24 óra alatt diagnosztizált koronavírusos fertőzöttek száma, a mostani, ötödik hullám azonban még távol áll a tetőzéstől, a járványgörbe továbbra is meredeken emelkedik. A stratégiai kommunikációs törzs csütörtöki jelentése szerint az utóbbi napon 19 105 új fertőzöttet azonosítottak, miután az elvégzett csaknem 79 ezer teszt több mint 24 százaléka lett pozitív. A napi esetszám több mint 120 százalékkal haladja meg az előző két hét, illetve hetven százalékkal az utóbbi egy hét átlagát, ami az esetszámok további gyors növekedését vetíti előre.
Az eddigi rekordot, egyetlen nap alatt 18 863 új fertőzöttet a koronavírus-járvány kezdete óta eltelt csaknem két év alatt a tavaly őszi negyedik hullámban, október 19-én diagnosztizálták Romániában.
Az utóbbi 24 órában 39 halálos áldozatot követelt a járvány: ez 15 százalékkal magasabb a kéthetes mozgóátlagnál. A kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma az utóbbi hét napon másfélszeresére emelkedett, és csütörtökön megközelítette az ötezret. A beutalt kiskorúak száma továbbra is gyorsabban növekszik: egy hét alatt számuk megduplázódott, csütörtökön 414-re emelkedett.
A romániai kórházakban 547 súlyos állapotban lévő koronavírusos beteg részesül intenzív terápiában, 24 százalékkal több, mint múlt csütörtökön.
A romániai oltási kampányt koordináló Valeriu Gheorghita katonaorvos csütörtöki sajtóértekezletén megerősítette: Románia január 25-én kapja meg a BioNTech–Pfizer 114 ezer adag 10 mikrogrammos Comarnity vakcináját, így a korábbi terveknek megfelelően jövő szerdán megkezdik a 12 év alatti gyerekek oltását. A múlt heti bejelentés óta 2841 kisgyermek beoltására foglaltak időpontot a szülők az oltási előjegyzési portálon. Az oltásparancsnok beszámolt arról, hogy eddig a felnőtt lakosság csaknem fele (49,8 százaléka) vette fel a vakcina legalább egy adagját, a beoltható – 12 év feletti – lakosság átoltottsági aránya 47,4 százalékos.
Borítókép: Védőmaszkos nő Bukarestben 2022. január 10-én (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)