Szijjártó Péter: A kiváló horvát–magyar együttműködésből mindkét ország sokat profitál

Magyarország és Horvátország egyaránt sokat profitál a kiváló kétoldalú együttműködésből, egyebek mellett gazdaságilag is, amit jól mutat, hogy 2010 óta két és félszeresére nőtt a kereskedelmi forgalom a felek között – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Forrás: MTI2022. 01. 25. 14:05
GRLIC-RADMAN, Gordan; SZIJJÁRTÓ Péter
Budapest, 2022. január 25. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Gordan Grlic Radman, horvát kül- és Európa-ügyi miniszter (b) a magyar-horvát diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulója alkalmából rendezett panelbeszélgetésen a Külgazdasági és Külügyminisztériumban Budapesten 2022. január 25-én. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a magyar–horvát diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulója alkalmából Budapesten rendezett panelbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kereskedelem értéke a koronavírus-járvány ellenére 2021 első tíz hónapjában elérte a 2,6 milliárd eurót, s ezzel hatalmas rekordot döntött.

Kiemelte, hogy Horvátország a magyar tőke második legfontosabb célállomása, például az OTP és a Mol is igen aktív a helyi piacon, és az ország fontos szerepet játszik majd a továbbiakban a kormány kifektetési stratégiájában is.

 Szijjártó Péter arról számolt be, hogy Magyarország mindvégig nagy erőkkel támogatta Horvátország európai uniós integrációját. 

Emlékeztetett rá, hogy Zágráb a magyar soros EU-elnökség alatt ért célegyenesbe a csatlakozási folyamatban. Így szerinte Horvátország épp az utolsó pillanatban léphetett be, ugyanis azóta rendkívül felerősödött a bővítéssel szembeni ellenállás egyes tagállamokban.

Ahogyan velünk, úgy a horvátokkal is jól járt az EU, mint ahogyan minden közép-európai ország csatlakozásával. Ez fontos érv amellett, hogy a bővítési politikát folytatni kell

– hangoztatta.

Hozzátette, hogy Magyarország is számíthatott Horvátországra a 2020-as EU-elnöksége alatt, amelynek során mindvégig kitartott a korrekt hozzáállás mellett, még a magyar kormány elleni, elementáris erejű, képmutató támadások dacára is.

A miniszter példaértékűnek nevezte az együttműködést a nemzeti kisebbségekről való gondoskodás területén. 

Aláhúzta, hogy tavaly mindkét országban csúcsot döntött az egymás nemzeti közösségeinek támogatására elkülönített összeg, ami jól mutatja a baráti viszonyt.

Üdvözölte az energetikai összeköttetés fejlesztését, különösképpen azt, hogy a horvátországi LNG-terminál elérésének köszönhetően Magyarország a történelem során most először hosszútávú gázvásárlási szerződést tudott kötni egy nem orosz szereplővel.

Leszögezte: ha a közép-európai országok együtt tudnak működni, akkor saját erejükön felül tudják érvényesíteni az érdekeiket. 

Azok a szomszédaink, akik velünk együttműködnek, egész biztosan jól járnak – fogalmazott.

Beszédében Gordan Grlic-Radman horvát kül- és Európa-ügyi miniszter kijelentette, hogy országa fontos barátra lelt Magyarországban a rendszerváltás környékén, és a kétoldalú együttműködés azóta is kitűnő.

Ha nincs Magyarország, valószínűleg nem tudunk belépni az Európai Unióba – vélekedett.

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (jobbra) és Gordan Grlic Radman, horvát kül- és Európa-ügyi miniszter (balra) a magyar–horvát diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulója alkalmából rendezett panelbeszélgetésen a Külgazdasági és Külügyminisztériumban Budapesten 2022. január 25-én (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.